jiri_paroubek_sebevedome__192x128_.jpgPředseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek ve středu doručil šéfovi Poslanecké sněmovny Miloslavovi Vlčkovi návrh na hlasování o nedůvěře kabinetu Mirka Topolánka.

Vlček by měl o termínu rozhodnout v nejbližších dnech. V kuloárech Lidového domu se hovoří o tom, že by se mělo hlasovat ve středu 22. října. Toto datum potvrdil Vlčkův mluvčí Dušan Veselý.

Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že vyhrají krajské volby. Pokud ano, budou to, jak uvedli, považovat za zcela jasný mandát od lidí k tomu, aby se co nejdříve hlasovalo o nedůvěře nynější vládní koalici.

ČSSD počítá s tím, že se k ní připojí nejen komunisté, ale také někteří nespokojení poslanci koaličních stran.

Vše o blížících se volbách

Pokud by se podařilo vládě nedůvěru vyslovit, pak by podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka mohla zemi do mimořádných voleb vést vláda odborníků.

ČSSD neočekává vzhledem k současnému rozložení sil, že by se podařilo dohodnout politický kabinet. Sociální demokraté vylučují možnost velké koalice ČSSD a ODS.

K vyslovení nedůvěry je potřeba nejméně 101 hlas. Poslanecký klub ČSSD má 70 členů, frakce KSČM pak 26. Opozice má tedy 96 hlasů. V dolní komoře je pak šest nezařazených zákonodárců. Naposledy se k nim přiřadili Jan Schwippel a Juraj Raninec z ODS, kteří opustili nedávno klub své strany. S levicí občas hlasují i někteří vládní poslanci.

Úřednickou vládu ČR měla už před deseti lety. Vznikla v lednu 1998 v režii tehdejšího prezidenta Václava Havla poté, co koncem roku 1997 podal demisi kabinet Václava Klause. Vláda nestraníků a zástupců ODA, ODS a KDU-ČSL, v jejímž čele stanul tehdejší guvernér České národní banky Josef Tošovský, měla zemi dovést k předčasným volbám.