Jiří Paroubek na říjnové schůzy sněmovnyMinistr financí Miroslav Kalousek v úterý představil poslancům vládní návrh rozpočtu pro příští rok. Ten okamžitě narazil u opozice i u vnitrostranického rebela vládní ODS poslance Vlastimila Tlustého.

Podle obou je nereálný vládní odhad růstu české ekonomiky ve výši 4,8 procenta. Tlustý navrhl dát vládě lhůtu do 20. listopadu na přepracování materiálu.

Paroubek rozpočet zcela odmítl a kabinet by měl podle něj do konce roku vypracovat zcela nový a zohledňující návrhy sociální demokracie.

Podle Paroubka by vláda v novém návrhu rozpočtu měla především zohlednit nižší tempo ekonomického růstu, zastavit snižování daní i sociálního pojištění a ukončit snahy o privatizaci důchodového systému.

"To se dá stihnout do konce roku bez rozpočtového provizoria. U takového rozpočtu bychom mohli uvažovat o jeho případné podpoře jako hlavní opoziční strana, která nese spoluzodpovědnost za vývoj ČR v době blížící se finanční krize," uvedl Paroubek.

"Vláda lže daňovým poplatníkům, vlastně lže občanům za situace, kdy se k ČR každým dnem přibližuje finanční krize," varoval šéf ČSSD.

Také vnitrostranický rebel ODS a bývalý ministr financí Tlustý odmítl Kalouskův odhad skoro pětiprocentního růstu.

"Čím více budeme snižovat odhad růstu, tím pravděpodobněji se přiblížíme realitě. Je pramalé nebezpečí, že se budeme mýlit směrem dolu a s přebytky se každá vláda vypořádá. Nebezpečí opaku je větší a existuje," prohlásil Tlustý.

Více z rubriky

Vláda by podle něj na přepracování základních parametrů rozpočtu měla dostat lhůtu končící mezi 10. a 20. listopadem.

Přestřelka mezi Tlustým a Topolánkem

Tlustý, který je i přes neshody s většinou své strany stále členem poslaneckého klubu ODS, poslancům řekl, že premiér Mirek Topolánek na dnešním jednání klubu sám uvedl, že v rozpočtu nyní chybí 20 miliard.

Na to reagoval premiér rozhořčeně. "To, že už nenosí mikrofon a odposlouchávací zařízení a vynáší z klubu přímo, to je zpráva pro klub ODS," řekl v narážce na nedávné kauzy s Tlustým spojené.

Podle Topolánka skutečně existuje na výdajové straně rozpočtu nejistých přibližně 21 miliard korun. Tyto případné výdaje však podle něj souvisí s dosud neschválenými návrhy zákonů, které stále leží v Senátu či v Poslanecké sněmovně.

Na prohlášení Tlustého i Paroubka ve sněmovně reagoval ministr Kalousek slovy, že snížením příjmů a výdajů státního rozpočtu by se nic nevyřešilo.

"Neočekávám žádnou výraznou katastrofu, neočekávám ony třiceti, čtyřicetimiliardové propady, jak zní některé katastrofické scénáře. Naše analýzy zatím předpokládají maximální propad ve výši deset až 12 miliard korun," uvedl Kalousek.

Vládní návrh státního rozpočtu počítá s deficitem 38,1 miliardy korun. Výdaje by měly činit 1,152 bilionu korun, příjmy 1,114 bilionu. ČSSD se už dříve nechala slyšet, že takový rozpočet nepodpoří.

K překonání prezidentského veta antidiskriminačního zákona potřebuje koalice nejméně 101 hlas.

Sněmovna se v úterý měla vedle rozpočtu zabývat i dvěma smlouvami o americkém radaru v Česku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist