povolebni-spoluprace-ruce__192x128_.jpgČSSD, která vyhrála krajské volby ve všech regionech, bude mít v příštích čtyřech letech 280 krajských zastupitelů, polepšila si o 175 mandátů. ODS bude v krajích zastupovat 180 lidí, tedy o 111 méně než dosud. KSČM získala 114 mandátů a pohoršila si o 43 křesel. KDU-ČSL tam, kde kandidovala samostatně, nyní získala 43 zastupitelů. Lidovci však v několika regionech kandidovali v koalici, a proto si mohou připočítat dalších 13 mandátů. Strana zelených neobhájila ani jedno ze svých dvou křesel.

Sociální demokraté tak v současných volbách zvítězili ve všech krajích. Přesto je bude v regionálních sněmech zastupovat méně poslanců, než kolika dosud celkově disponovala ODS. ČSSD získala 280 mandátů, občanští demokraté v posledních čtyřech letech vládli 291 mandátem


 


Sledujeme aktuální dění po volbách


 • Středočeští sociální demokraté odstartovali povolební vyjednávání s ODS a KSČM. ČSSD chce v kraji vládnout menšinově. Předmětem jednání proto budou otázky týkající se podmínek, za nichž jsou oba politické subjekty ochotny tolerovat sociálnědemokratickou vládu, řekl dnes ČTK lídr vítězné ČSSD David Rath. S Nezávislými starosty pro kraj, kteří se také dostali do zastupitelstva, ČSSD zatím jednat nebude. - více čtěte ZDE

 

 • Jihomoravský kraj: Vítěz krajských voleb na jihu Moravy Michal Hašek (ČSSD) nyní zahajuje jednání o koalici, kterou ještě před půl rokem odmítal. Letos v březnu řekl, že s komunisty nebude v případě volebního úspěchu na kraji koalici domlouvat, pokud strana nezmění svůj postoj k minulosti. Nyní je k rozhovorům pozval. Ke koalici s KSČM se v porovnání s dalšími dvěma variantami Hašek nekloní, ale ani ji nezavrhuje, řekl dnes ČTK.

 

 • Karlovarský kraj: Zatím žádná ze stran, které by mohly vytvořit novou koalici, do jednání příliš nespěchá a spíše se taktizuje. ČSSD jako jasný vítěz se 16 mandáty sice už sestavila vyjednávací tým, dosud ale čeká na pokyny z centra. KSČM a ODS vyčkávají, zda budou vítězi voleb osloveni. Oběma stranám ani nic jiného nezbývá, řekli ČTK jejich lídři Jaroslav Borka (KSČM) a Josef Pavel (ODS).

 

 • Kraj Vysočina: O povolební koalici bude rozhodovat postoj politických stran k poplatkům pacientů v pěti krajských nemocnicích. Vítězná ČSSD slíbila, že je zruší a slib chce dodržet.
  Podle vyjádření předsedů a krajských volebních lídrů na Vysočině je nejvíce pravděpodobné, že v radě zasednou buď představitelé ČSSD, KDU-ČSL a ODS, anebo ČSSD s komunisty. Občanští i křesťanští demokraté odmítli koaliční spolupráci s komunisty.

 

 • První rezignace: Předseda Liberální reformní strany (LiRA) Milan Hamerský rezignoval kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách na svoji funkci. Informoval o tom v písemném prohlášení.
  LiRA v krajích ani v Senátu nezískala jediné křeslo, v minulém volebním období měla jeden zastupitelský mandát na jižní Moravě a senátorský post Jiřího Zlatušky, který však svoji pozici neobhájil.

 

 • Pravděpodobný budoucí jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se nyní chystá jednat s KDU-ČSL, ODS i KSČM o možné koaliční spolupráci. Zatím prý žádnou ze stran neupřednostňuje. Konkrétního partnera chce vybrat příští týden.

 

 • Sociální demokraté ve středních Čechách odstartují povolební vyjednávání s ODS a KSČM.
  ČSSD chce v kraji vládnout menšinově. Předmětem jednání proto budou otázky týkající se podmínek, za nichž jsou oba politické subjekty ochotny tolerovat sociálnědemokratickou vládu, řekl lídr vítězné ČSSD David Rath. S Nezávislými starosty pro kraj, kteří se také dostali do zastupitelstva, ČSSD zatím jednat nebude.

 

 • Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) chce v Ústeckém kraji jít do koalice s vítěznou ČSSD. Koalici upřednostňuje před tichou podporou jednobarevné vlády ČSSD, požaduje poměrný podíl mandátů v krajské radě. Novinářům to dnes řekl krajský předseda a lídr KSČM v regionu Oldřich Bubeníček.

 

 • Při utváření koalic na úrovni krajů vítěz voleb ČSSD bude vyjednávat především s lidovci a s komunisty. Předseda strany Jiří Paroubek to řekl Českému rozhlasu, nejdůležitější bude dodržení programového minima strany - tzn. především na zrušení poplatků ve zdravotnictví v krajských nemocnicích, na přeměně akciových společností nemocnic na veřejné neziskové organizace a na nepřipuštění jakékoliv privatizace v oblasti sociální péče.

 

Vše o volbách - výsledky, grafy, články, rozhovory 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist