narodni-knihovna-192-128.jpgPrimátor Bém zveřejnil, že má k dispozici stanovisko Evropské komise k celé kauze, ze kterého vyplývá, že Ježek pochybil při soutěži, ze které měl vzejít architekt stavby.

Ježek by měl podle Béma z funkce odstoupit a stáhnout kandidaturu na senátora Prahy 9 za KDU-ČSL, protože "je post spojen s institutem imunity". Ježek všechna obvinění popřel, funkce se vzdát nemíní a kandidaturu si nerozmyslí.

Ředitel Ježek: Bém lže!

"Pavel Bém tímto siláckým prohlášením jen pokračuje ve své politice drobnějších i větších lží, kterými provází celou dobu od vyhlášení výsledků soutěže," řekl v reakci na Bémovo prohlášení Ježek. Řekl, že údajné stanovisku Evropské komise nemá dosud k dispozici Národní knihovna ani ministerstvo kultury, a tudíž nechápe, jak se k němu Bém dostal.

I kdyby však Bém stanovisko komise skutečně měl, nemělo by podle Ježka z hlediska českého právního řádu žádný význam. "Jediným orgánem, který má právo rozhodovat v konkrétních kauzách, je český antimonopolní úřad," nechal se slyšet Ježek.

Spory o novou Národní knihovnu trvají přes rok. Nová budova by měla vyřešit problémy s místem pro uložení knih. Stavbu však brzdí problémy týkající se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž vzešel vítězně návrh Jana Kaplického.

Ministr kultury Václav Jehlička navíc prohlásil, že na budovu nejsou peníze, projekt byl nepřipraven a pozornost se musí nyní soustředit na revitalizaci Klementina, kde knihovna nyní sídlí. Pro vedení NK ale zůstává stavba nové budovy prioritou.