narodni-knihovna-192-128.jpgVedení Národní knihovny uvažuje o tom, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele z pražského magistrátu.

"Národní knihovna ... prověří možnost podat trestní oznámení na neznámého pachatele z Magistrátu hlavního města Prahy pro hrozící škodu velkého rozsahu v důsledku nenaplnění stále platného usnesení zastupitelstva hlavního města Prahy," uvedlo vedení knihovny ve čtvrtek na svém webu.

Knihovna se zároveň obrátí s prosbou o pomoc na ombudsmana Otakara Motejla. V jednání o pozemcích, na nichž by měla vyrůst nová budova Národní knihovny, byly totiž podle knihovny platné úřední postupy "opakovaně nahrazeny individuálními postoji představitelů města - v rozporu se vším, co bylo ústně i písemně deklarováno".

Přečtěte si celé vyjádření Národní knihovny

Podle představitelů NK hrozí škoda velkého rozsahu, protože dosud nebylo naplněno stále platné usnesení pražského zastupitelstva. To v březnu 2006 předběžně souhlasilo s tím, že knihovně prodá pozemky potřebné pro stavbu zamýšlené nové budovy NK na Letné.

Jehlička: Chobotnici nepostavíme

Představitelé knihovny v čele s ředitelem Vlastimilem Ježkem obhajují projekt nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického. Ministr kultury Václav Jehlička ve středu prohlásil, že Kaplického "chobotnice" na Letné stát nebude.

"Celé veřejnosti je už jasné, že se chobotnice stavět nebude, musíme se soustředit na revitalizaci Klementina," řekl Jehlička.

Čtěte více

"Na stavbu nejsou peníze, proto je to nereálné," upřesnil ministr. Podle Jehličky už teď studenti architektury provádějí studie na využitelnost Klementina.

Ministr tvrdí, že projekt nové knihovny na Letné nebyl dostatečně připraven. "A byl jistým dobrodružstvím."

Knihovna se stává předvolebním tématem

Spory o novou Národní knihovnu se táhnou přes rok. Týkají se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž Kaplického návrh vzešel. Premiér Mirek Topolánek a ministr Jehlička opakovaně uvedli, že na výstavbu nejsou peníze. Stavba nové budovy NK se navíc čím dál zřetelněji stává tématem předvolebního boje.

Například šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek slibuje, že peníze na knihovnu v případě, že se jeho strana dostane k moci, uvolní. Ostatně, Paroubek se s architektem Kaplickým před časem dohodli na tom, že budou spolupracovat v oblasti kultury.

Jehlička ve středu uvedl, že odpovědnost za spory kolem zamýšlené nové budovy leží především na knihovně, která má svou právní subjektivitu a podle ministra projekt špatně připravila. Řediteli NK i architektovi musí být podle ministra jasné již dlouho, že projekt na Letné je nereálný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist