Chybějící pozemky - to je podle pozdního večerního vystoupení ministra kultury ČR Václava Jehličky (Události a komentáře ČT) hlavní a v podstatě jediná překážka pro stavbu nové budovy Národní knihovny. Vedení Národní knihovny, opírající se o memorandum o spolupráci z prosince 2004, různá podpůrná prohlášení a usnesení na úrovni hlavního města Prahy a zejména o stále platné usnesení zastupitelstva hl. m. Prahy z března 2006, mělo dlouho za to, že jedná s partnerem, od kterého se nemusí obávat nedodržení slibů či nečestného jednání. Tato důvěra ovšem vzala v posledních měsících za své.

Národní knihovna proto prověří možnost podat trestní oznámení na neznámého pachatele z Magistrátu hlavního města Prahy pro hrozící škodu velkého rozsahu v důsledku nenaplnění stále platného usnesení zastupitelstva hl. m. Prahy. Zároveň se obrátí s prosbou o pomoc na ombudsmana České republiky JUDr. Otakara Motejla, neboť v jednání o pozemcích byly platné úřední postupy opakovaně nahrazeny individuálními postoji představitelů města - v rozporu se vším, co bylo ústně i písemně deklarováno.

Vzhledem k neustále se vracejícím pochybnostem o skutečné potřebě nové budovy Národní knihovny uspořádáme v závěru tohoto roku konferenci o Národní knihovně a Klementinu, na kterou pozveme zástupce všech názorových skupin a proudů.

Za pozitivní vzhledem k budoucnosti Národní knihovny považujeme zachování finančních prostředků státního rozpočtu ve výši 1,9 miliardy na výstavbu nové budovy, zvýšení objemu financí na revitalizaci Klementina na 1,1 miliardy a vyřešení financování dostavby hostivařského depozitáře. V minulých týdnech jsme totiž s ministerstvem kultury intenzivně jednali o tom, jak - při oddalování stavby nové knihovny - překlenout nedostatečné skladovací kapacity. A shodli jsme se na tom, že řešením bude právě rozšíření Centrálního depozitáře NK v Hostivaři. Pokud ministr kultury nyní sdělil, že disponuje potřebnými financemi na jeho dostavbu, pak zároveň získáváme i čas potřebný k tomu, aby výstavba nové budovy Národní knihovny mohla pokročit kupředu.

K tvrzením, která ministr kultury ve svém včerejším prohlášení uvedl, bychom ještě rádi dodali dvě důležité poznámky:

1) Projekt nové budovy Národní knihovny rozhodně nepovažujeme za akci nepřipravenou či snad dokonce "dobrodružnou".

a) Variantami budoucího umístění Národní knihovny (Klementinum + Hostivař nebo novostavba) se intenzivně zabývalo již v 80. a 90. letech bývalé vedení NK ČR. Po povodních v roce 2002 bylo evidentní (s ohledem na nemožnost umístění fondů v podzemí), že setrvání Národní knihovny pouze v Klementinu není možné bez externího umístění většiny fondů, které výrazně snižuje kvalitu služeb.

b) Již více než rok před samotným vyhlášením soutěže jsme začali vést intenzivní jednání na všech důležitých úrovních - počínaje hlavním městem Prahou, přes Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR až k Vládě ČR. (Seznam všech důležitých usnesení a prohlášení najdete na http://www.nkp.cz/novabudova/novabudova_usneseni.htm.)

2) Národní knihovna nikdy neměla v úmyslu opustit historický areál Klementina. Proto je matoucí, když ministr kultury uvádí, že namísto výstavby nové budovy bude opraveno Klementinum, kde Národní knihovna zůstane. V Klementinu totiž nebude - dokonce ani po odstěhování Národní technické knihovny do nové budovy v Dejvicích - pro fondy NK dostatečná kapacita. A členění a charakter památkově chráněných budov navíc ani neumožní nabídnout uživatelům moderní studovny s dostatečnou kapacitou a vybudovat zde adekvátní knihovnické zázemí. (Podrobnější vysvětlení najdete na http://www.nkp.cz/files/skip_otevreny_dopis.pdf.)

Od prosince 2004, kdy se poprvé v novinách psalo o plánech na novou budovu Národní knihovny i o místě vybraném pro její výstavbu, uplynuly do vyhlášení výsledků architektonické soutěže více než dva roky. Během této doby se proti záměru ani vybranému místu nikdo veřejně nepostavil!

Nyní máme k dispozici projekt, který představuje - podle názorů předních odborníků z různých zemí - v oblasti knihovnictví skutečnou světovou špičku. (O čemž svědčí mj. i zvané přednášky na prestižních světových konferencích.) Měl by se realizovat na místě, kde bude dobře dosažitelný tisícům svých uživatelů. Proti umístění knihovny nemají námitky dokonce ani památkáři. A teprve v této fázi se objevili odpůrci, kteří kromě estetické nelibosti prohlašují pouze velmi neurčitě, že "knihovna podle Kaplického projektu tady nejde postavit". S konkrétními argumenty je možné polemizovat, ale podobná fakty nepodložená tvrzení typu "nejde to" pouze vyvolávají velmi nepříjemný pocit a vzpomínky na předlistopadové časy.

Vlastimil Ježek, generální ředitel NK ČR Bohdana Stoklasová, ředitelka novodobých fondů a služeb NK ČR Lukáš Babka, ředitel Slovanské knihovny Dagmar Růžičková, ředitelka ekonomického a personálního odboru NK ČR Martin Vácha, ředitel odboru investičního rozvoje

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist