langer_topolanek_czech_point__192x128_.jpgMinisterstvo vnitra se podle premiéra Mirka Topolánka mění z "ministerstva strachu na ministerstvo vnitřních věcí". Premiér to řekl po své čtvrteční návštěvě úřadu. S výsledky práce úřadu, kterému šéfuje Langerův kolega z ODS Ivan Langer, je prý velmi spokojen.

"Ministerstvo vnitra prošlo podle mě nejrazantnější změnou," uvedl premiér.

Pokud Topolánek kritizoval, pak se to týkalo hlavně práce Langerových předchůdců. Současný ministr se podle Topolánka musí potýkat s těžkým dědictvím po bývalých ministrech Bublanovi a Grossovi. K čemuž premiér poznamenal, že by Langerův úřad občas mohl "staré bolesti" odstraňovat rychleji. Jde prý například o reformu civilní rozvědky.

V mírně kritickém duchu Topolánek směrem k Langerovi ještě řekl, že ho trápí úbytek policistů. Trend jejich odcházení ze služby se zatím i přes masivní kampaň podařilo jen zastavit, nikoli zvrátit, dodal premiér.

Čtěte také


Naopak za úspěch označil Topolánek výsledek snižování počtu zaměstnanců na ministerstvu. Langer podle něj správně pochopil, že není možné snižovat počty hasičů či policistů, ale může se to týkat administrativních pracovníků. V důsledku toho se snížil počet zaměstnanců v resortu o 20 procent, a mzdy proto vzrostly o sedm procent, uvedl.

Premiér také ministerstvo pochválil za rozvíjení projektu e-governmentu nebo převzetí agendy zrušeného ministerstva informatiky. Úspěchem je také podle Topolánka postupná reforma policie.

Topolánek chválil i Římana

Jako první navštívil předseda vlády Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Ministra a jeho úřad pochválil  zejména za plnění meziresortních úkolů. Topolánek připomněl, že z hlediska dřívější přípravy na vedení tohoto resortu rozumí problematice a chodu MPO více, než ostatním ministerstvům.

Čtěte také


"Přestože jsem se rozhodl neznámkovat, tak u tohoto resortu vyjadřuji vysokou míru spokojenosti,"  řekl novinářům Topolánek. Ministerstvo je podle jeho slov gestorem pro ostatní ministerstva v plnění meziresortních úkolů, mezi které patří snižování administrativní zátěže, snižování nebonitních aktiv ministerstva a snižování počtu zaměstnanců. Podle šéfa resortu Martina Římana do konce letošního roku jeho úřad  zruší další čtyři příspěvkové organizace, čímž ušetří zhruba 50 milionů korun ročně.

Pracovníci Římanova úřadu se podle svého šéfa navíc mají do konce roku 2011 přestěhovat do nového administrativního centra.  "Chceme, aby konečný termín pro reálné přestěhování byl nejpozději 31.12. 2011," uvedl Říman, podle kterého termín přestěhování úředníků bude záviset na tom, zda MPO výměnou za své budovy získá již hotový administrativní objekt, anebo rozestavěnou budovu. "Rychlost není tou největší prioritou," podotkl ministr.

Projekt na výměnu budov resortu v červnu schválila vláda. Ministerstvo má podle Římana do konce října předložit zadávací podmínky pro výběrové řízení na tuto transakci. "V průběhu podzimu a jara pak proběhne výběrové řízení," řekl Říman.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist