snemovna__192x128_.jpgVe středu schválila sněmovna nový zákon týkající se policie. Ten zaručí od příštího roku policistům mnoho nových pravomocí a zbaví je některých povinností. Do roku 2012 by podle normy měla vzniknout krajská ředitelství policie ve všech čtrnácti krajích. Zákon posoudí ještě Senát a prezident.

 

Mezi nové pravomoci strážců pořádku se zařadí například možnost vypnout telekomunikační spojení v případě bezpečnostní hrozby, která by mohla způsobit větší škodu než pět milionů korun. Dále budou mít policisté přístup k údajům o telefonátech, použití platebních karet nebo o poskytnutí lékařské péče.

 

Čtěte více o jednání sněmovny:

 

Policisté by také získali pravomoc vstupovat do živnostenských provozoven, pokud budou mít důvodné podezření, že se tam skrývají hledané osoby. K výbavě policistů přibudou podle nového zákona také elektrické paralyzéry. Jejich použití je přitom v rozpor s OSN, ta jejich užívání označila za mučení. Sněmovna alespoň oproti původnímu návrhu omezila jejich použití na situace, kdy ostatní donucovací prostředky selžou.

 

V balíku reforem je začleněno i omezení pravomocí policie. Například obecní a městská policie podle návrhu ztratí možnost měřit rychlost na silnicích.

 

Nový zákon změní taky podobu inspekce policie. Ta kontroluje a vyšetřuje přestupky policistů. Jejího šéfa by v budoucnu měla jmenovat vláda, až doposud si ho vybíral ministr. Zákon také počítá se zřízení krajských policejních ředitelství v regionech, kde doposud chyběly. Vzniknou sloučením okresních ředitelství policie. Krajská policejní ředitelství nejsou ve Zlínském, Olomouckém, Pardubickém, Libereckém a Karlovarském kraji a na Vysočině.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist