Při nepřehledném dohadování o novém zákonu o policii ve středu večer prošel návrh koaličního poslance Jana Klase (ODS), aby radary mohla používat jen státní policie.

"Starostové a primátoři nás zabijou," zachytily vzápětí mikrofony ve sněmovně povzdech ministra vnitra Ivana Langera.

Měl pravdu. Jako první se ostře ohradil pražský magistrát.

Senát jako záchrana 

Praha považuje novelu za nekoncepční, neuvážené a ohrožující účastníky silničního provozu. Novinářům to podle ČTK řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS). Magistrát se podle něj obrátí na senátory a požádá je, aby novelu vrátili do Poslanecké sněmovny. "Nedovedu si představit, že to Senátem projde," uvedl Blažek, který až na tento sporný bod považuje novelu za velmi kvalitní.

Ve sněmovně novinka prošla, ačkoliv se o ní hlasovalo hned dvakrát. Ministr vnitra Langer před druhým hlasováním varoval, že přijdou vniveč "miliardové investice měst", novela ale prošla.

 

Čtěte také:

Kdo bude hlídat rychlost? 

Pokud senátoři návrh schválí, nezbude Praze nic jiného než měřící zařízení prodat. Upozornil také, že policisté na měření nejspíš nebudou mít dost lidí. "V Praze chybí 1000 policistů, jsem zvědavý, kdo to bude dělat," dodal Blažek. Navíc pokud sice na ulicích budou měřící zařízení, ale nebude tam stát policista, který by přestupky okamžitě řešil, bude efekt minimálně poloviční.

Pražští strážníci měří rychlost na 17 místech metropole, dalších 17 radarů je v označených vozidlech městské policie. Používá také šest laserových přenosných radarů. Město investovalo 50 milionů korun do pevných a 15 milionů korun do mobilních měřičů, údržba ročně vyžaduje dalších až deset milionů korun.

Zmatek ve sněmovně 

Během tříhodinového středečního hlasování ve sněmovně, kdy se rozhodovalo o více než 180 změnách, někteří poslanci přiznávali, že se sami ztrácejí v tom, co vlastně schválili.

Zákon by měl platit od příštího roku, ještě ale není definitivní, že Klasova úprava projde - záležet bude právě na postoji Senátu a prezidenta.

Přitom starostové si obecní radary pochvalují. A stále víc měst je svým strážníkům kupuje, protože státní policisté na stíhání řidičů nestačí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist