Reportéři HN a iHNed.cz na sedmi místech sledovali, jak protesty ovlivnily život v Česku.
Stávky se podle odborářského šéfa Milana Štěcha zúčastnilo přes milion lidí.
Patrně nejvíce byli protestující odboráři vidět na Legerově třídě v Praze. Stohy slámy tu zablokovali magistrálu do centra města a policisté museli odvádět dopravu okolními ulicemi. Ve městě se tak tvořily kolony aut.
V Brně a v Plzni nefungovala městská hromadná doprava. Po celé ČR se zastavilo kolem 1000 vlaků, pendolina a některé spoje EuroCity a InterCity ale podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly jely.
Dotkla se Vás osobně dnešní stávka
Už od brzkého rána, 6:00, stávkovalo na 30 tisíc zdravotníků, hlavní hodinová stávka probíhala od 13:00 a 14:00.
Dopolední situaci před začátkem hlavní stávky jsme sledovali on-line ZDE
On-line reportáž
Stávka má začít až za dvacet minut, na pražském letišti ale začíná být rušno už teď. "Taxikáři se srocují před terminálem a brousí zbraně," hlásí reportér HN.
V jednu hodinu odpoledne se v Brně zastavila městská hromadná doprava. Vozy se rozjedou opět ve 14:00. Ještě o 15 minut déle budou v kraji stát vlaky, řidiči regionální autobusové dopravy se stávka zúčastní jen symbolicky.
Podle dohod odborářů s vedením dopravního podniku zastavili řidiči vozy na zastávkách a nechali vystoupit všechny cestující. Po celou dobu stávky se navíc budou pohybovat v okolí vozidla a případně vysvětlovat lidem čekajícím na odjezd důvody zapojení do stávky.
Do stávky se podle informací dvou největších odborových centrál zapojilo kolem 900.000 lidí.
Na letišti se situace přiostruje. "Je tu už zhruba stovka taxíků, většina řidičů troubí a dělá hluk. Lidé, kteří na letišti zrovna přistáli, nechápou, o co jde a jsou ze situace rozladění," hlásí František Štika.
Železnice stojí. Po jedné hodině odpolední se v Česku zastavila řada vlaků. "Vlak se právě zastavil v Běchovicích a nevypadá to, že pojede, turisté ze zahraničí jsou zmatení. Francouzi ale tvrdí, že jsou na stávky zvyklí," informuje o situaci na železnici Michal Hejl.
Tramvaj, která stála na pražské Výtoni se už rozjela a neblokuje trať. "Řidič ukončil stávku," informoval Miloš Trnka z DP. Ve stávce jsou stále tři tramvaje, ty ale stojí v depu.
Ředitel pražského DP Martin Dvořák informoval, že se postupně zastavilo celkem 200 autobusů.
Ve škodovce panuje bojovná atmosféra. "Odboráři dávají najevo své mínění a křičí: my se nedáme, hanba, poplatky u lékaře platí i miminka v inkubátoru," informuje z Mladé Boleslavi Tereza Nosálková. Na místo dorazil podpořit odboráře i bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier.
Demonstrace v Depu Hostivař je "nic moc". Odboráři demonstrují v pražském Depu Hostivař, kam za nimi přišel i nejvyšší odborářský předák Milan Štěch. "Je tu tak stopadesát lidí. Během mítinku nálada stoupala a odboráři byli celkem bojovní, jinak ale demonstrace za moc nestojí," hlásí z Hostivaře Steffen Neumann.
Premiér Mirek Topolánek prožil stávku v Ostravě, kde řekl, že mu stávka starost nedělá. "Když si uvědomím, že z 50.000 zaměstnanců Českých drah jich stávkuje 1000, tak mi dnešní stávka nedělá starosti. Je to stávka na politickou objednávku řízená z Lidového domu," řekl ČTK premiér Mirek Topolánek během návštěvy Ostravy.
Pražský primátor Pavel Bém nepovažuje stávku za řešení. "V Praze to žádnou diskusi stejně nevyvolá. Chápu a respektuji právo na stávku, ale musí mít rozumné důvody," dodal primátor, který spolu s ředitelem DP Martinem Dvořákem navštívil centrální dispečink MHD. Zároveň poděkoval řidičům, kteří se do stávky nezapojili.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist