online-stavka-192.jpgOdboráři v řadě míst celé České republiky dnes budou stávkovat proti vládním reformám. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na dnešek od 13:00 do 14:00 hodin vyhlásila výstražnou hodinovou stávku, která bude podle pořadatelů největší protestní akcí v Česku od počátku 90. let minulého století. K ČMKOS se připojí řada dalších odborových svazů.

Lékaři a zdravotníci začali stávkovat jako první již od 6:00 hodin a budou pokračovat až do odpoledních hodin stávkovat na protest proti reformám, jež chce zavést ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Odborářům z Lékařského odborového klubu i zdravotnických odborů vadí zejména jeho záměr převést fakultní nemocnice a zdravotní pojišťovny na akciové společnosti.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr
Dobrý den, zajímalo by mne, kdo zaplatí výpadek výroby a de facto celé produkce díky vámi svolané stávce. Pochybuji, že to budou odboráři, spíš se to zase hezky rozloží na všechny i ty co neprotestují. Díky za odpověď.
Vážený pane,stávka je legální prostředek v případě, kdy selžou všechny vyjednávací prostředky, a ty selhaly, neboť to je především vláda, která vůbec nereagovala na věcné námitky odborů, týkající se reformy veřejných financí, zdravotnictví, důchodů a to ani po té, co ČMKOS vyhásila v březnu stávkovou pohotovost a 20. května výstražnou jednohodinovou stávku. ČMKOS v rámci stávky učinila maximální opatření, aby stávkou nedošlo výraznému poškození zaměstnavatelů.Pokud dojde ke škodám v souvislosti se stávkou, odbory za ní odpovědnost nemohou nést. Uvědomte si, že škody, které způsobí vláda zaměstancům a jejich rodinám jsou nesrovnatelně vyšší a již dnes je jasné, že je budeme všichni platit ve vyšších cenách základních potravin, energií, nízkými důchody, školným, poplatky ve zdravotnictví apod. Těmto nákladům se dokázali vyhnout mj. ministři, kteří uvedené reformy navrhují, protože si nezapomněli snížením daně z příjmu podststně zvýšit svoji životní úroveň. Nedivte se,že takový přístup se lidem nelíbí,pobuřuje je a vede je ke stávce.
JUDr. Marcela Kubínková
pagi
S reformami zásadně souhlasím, odvádím nemalé daně státu a Vaši stávku považuji za politickou.A jestliže nejde o politickou akci tak proč se nezastaví průmysl, ale služby, často polostátní? Hlavně mi netvrďte, že se lidé v soukromém sektoru bojí stávkovat. Důvod je ten, že v soukromém sektoru je docela pořádek, a lidé proto reformy chápou, kdežto v polostátních a státních společnostech a úřadech je většinou "bordel" a to kdekomu vyhovuje, proto se bojí reforem. Z jakých důvodů si mne tedy berete za rukojmí a omezujete moji svobodu, upíráte mi to, co jsem si zaplatil?
Vážený pane,samozřejmě máte právo na svůj názor. Není však pravda, že se bude stávkovat pouze v oblasti veřejných služeb a veřejné správě. Právě největší počet stávkujících se očekává v soukromém sektoru, především ve velkých průmyslových podnicích. V žádném případě nejde o stávku politickou, nepožadujeme změnu vlády a politického režimu. Chceme pouze, aby vláda tak, jak je tomu ve všech evropských zemích, respektovala názor většiny zaměstanců, tj. občanů s průměrnými a podprůměrnými příjmy, na keré její reformy dopadají nejvíce a nejtíživěji, v situaci, kdy malá hrstka nejbohatších včetně členů vlády si podstatně přilepší. O tom, že se vláda chová arogantně a přezírá postoje občanské veřejnosti, svědčí i nedávná demonstrace umělců, učitelů, lékařů a ostatních zdravotnických zaměstanců, které podpořili kováci, horníci a další skupiny zaměstnanců. Nenašel se jediný z členů vlády, který by mezi ně přišel a z očí do očí obhájil a vysvětil, jak to vláda "dobře" s občany myslí.
JUDr. Marcela Kubínková
Marťa
Dobrý den, zajímalo by mě jestli byste si nechtěli vzít příklad ze skandinávských odborů, které opravdu bojují za práva a důstojný život lidí a pak by mě zajímalo proč u nás nejsou týdenní stávky jako byly v Německu, Francii a dalších zemích, kde prostě několik dní nejezdí vlaky, je zablokována doprava atd. Hodinová stávka nic neřeší a pokud je stávka za vyšší platy tak je potřeba zároveň stávkovat proti korupci těch co nám vládnou, protože když budou denně utíkat milióny na zakázkách, na fiktivních výběrových řízeních, na předražených dálnicích a peníze z EU půjdou kdoví kam jen ne tam kam mají jít tak je jasné že v životě na peníze pro lidi kteří tu poctivě pracují za podprůměrné platy nebude.
V naší zemi se tradice stávek terpve probouzí. Lidé se ještě pořád příliš bojí,dát najevo svůj názor a nesouhlas. Bojí se předvším ztráty zaměstnání, výhrůžek a nejrůznějších sankcí. Navíc mají pocit, že nemohou ovlivnit veřejný život a že si politici vždy budou dělat, co chtějí, a to přesto, že jasně cítí, že reformy na ně tvrdě dopadnou. České odbory se vždy snažily dosáhnout jednáními přijatelného kompromisu, a to i za předchozích pravicových vlád. Tato vláda však jednat nechce a o kompromis nestojí. Volí formu převálcování. Je jasné, že si to lidé nenechají líbit. Nelze vyloučit, že až na lidi dopadnou tvrdě vládní refomy, budou volat sami po daleko rasantnějších protestech tak, jak je to obvyklé v zemích, které uvádíte. Mohu Vás ujistit, že ČMKOS je připravena se jim postavit do čela, tak jako dnešního dne.
JUDr. Marcela Kubínková
Ivan
Stávka je nástroj kolektivního vyjednávání - pracovní podmínky, plat, pracovní doba, přestávky atd - to je legitimní. Dnešní stávka s tím ale nemá nic společného. Opoziční strana, která neuspěla ve volbách se snaží prosadit svou politiku místo jednáním v parlamentu přes koupené odborové předáky zneužitím pracujících (ostatně jako všechny levice v historii). Strana, která vyhrála volby, má právo po dobu volebního období realizovat svůj volební program. Jestliže strana, která volby prohrála takto sabotuje úsilí legitimně zvolené strany, tak to nemá s parlamentní demokracíí nic společného. Považujete dnešní stávku za legální?
Naše ústavní pořádek, jakož i řada mezinárodních smluv, které Česká republika ratifikovala, zaručuje právo na stávku nejen v případě kolektivního vyjednávání, ale obecně na obhajobu hospodářských a sociálních práv zaměstnanců. A tom je dnešní stávka. Je namířena proti vládním reformám, které mají tvrdé sociální dopady a ekonomice země, ani vyrovnanému rozpočtu rozhodně neprospějí. Dnešní stávka nen rozhodně stávkou politickou. Ohrazuji se důrazně jménem všech statisíců odborářů, kteří jsou apolitičtí nebo členy různých politických stran nebo jejich sympatizanty, abychom byli spojování se zájmy opozičních politických stran.Odbory protestovaly a budou protestovat proti jakékoliv vládě, pokud nebude dbát o zájmy zaměstanců, důchodců, zdravotně postižených, rodin s dětmi, sociálně slabých, Tak tomu konečně bylo několikrát po roce 1989. Dnešní stávka je samozřejmě legální. ČMKOS by se nikdy nepostavila do čela stávky, kdyby neměla jistotu o její legalitě opřenou o náš ústavní pořádek a mezinárodní smlouvy, které toto právo garantují.
JUDr. Marcela Kubínková
Alan
Ve stanovách ČMKOS se mimo jiné říká, že tato je nezávilá na politických stranách. Jak je tedy možné, že odborářské kápo Štěch je členem ČSSD? To je jasné a ničím neodiskutovatelné zneužívání odborů pro politické cíle, stejně tak je tomu i s dnešní stávkou. Chci se také zeptat, zda souhlasíte s vyjádřením Jiřího Paroubka, že do odborů patří blbci.
Pokud považujete za zneužívání odborů k politickým cílům, že odbory protestují proti vládním treformám jejichž cenu budeme všichni platit ve vyšších cenách základních potravin, energií, nízkými důchody, školným, poplatky ve zdravotnictví apod, nemohu Vám v tom bránit, ale členství v jakékoli politické straně kohokoli v tom nehraje žádnou roli. Mohu Vás ujistit, že v odborech je naprostá většina členů a zaměstnanců, kteří jsou stateční, když se staví na obranu těch slabších, kteří nemají silný hlas, dostatek sebedůvěry a odvahu. K tomu musí být vybaveni mnoha znalostmi, zkušenostmi a velkou dávkou trpělivosti při prosazování svých názorů, zejména při kolektivním vyjednávání, navíc za situace, kdy jsou označováni za "bandu opilců, darmožroutů a dalšími lichotkami", zejména ze strany současných či minulých předsedů vlády. Mrzí je to, nemohou s tím nic dělat,ale v žádném případě je to neodradí od jejich každodenní činnosti ve prospěch zaměstanců. Slušný člověk si jistě dovede obrázek udělat.
JUDr. Marcela Kubínková
Standa
Opravdu nebylo lepší řešení než stávkovat?
Samozřejmě, že bylo. Avšak to by musela být ochota za strany vládních představitelů jednat. Věřte, že jsme proto udělali hodně, ale druhá strana jednat nechce a všechno nasvědčuje tomu,že to neumí. Konečně o tom svědčí i její jednání v parlamentu.
Radim
Myslíte si, že už jste vyčepali všechny možnosti jak dosáhnout dohody nebo stávku považujete jen za způsob získání silnější vyjednávací pozice. Proti kterým paragrafům a principům reformy stojíte, nebo stojíte proti vládě obecně?
Věřte mi, že jsme opravdu vyčerpali všechny možnosti o důsledcích připravovaných reformách jednat. Vláda sice vyslechla naše argumenty,ale zachovala se podle hesla "říkejte si co chcete, my si uděláme, co chceme my!" Naše podrobná stanoviska k jednotlivým refomám a konkétním paragrafům příslušných návrhů zákonů si můžete najít a přečíst na naší webové stránce www.cmkos.cz,kde je podrobně vysvětleno, že jednoznačným důsledkem reforem je, že je všichni budeme platit ve vyšších cenách základních potravin, energií, nízkými důchody, školným, poplatky ve zdravotnictví apod. Těmto nákladům se pouze vyhnou bohatí a také ministři, kteří uvedené reformy navrhují, protože si nezapomněli snížením daně z příjmu podststně zvýšit svoji životní úroveň.
Petr
Uvedla jste, že stávka je legální prostředek v případě, kdy selžou všechny vyjednávací prostředky a že ty selhaly. Stávkující se se svými zaměstnavateli jednali? Firmy přece nemohli toto vůbec ovlivnit, je to záležitost vlády.
Omlouvám se, protože právě odjíždím na jednu ze stávkových akci v Praze. Ráda vaše všechny dotazy zodpovím po svém návratu po 14 hod. Zatím vám velice děkuji za Vaši pozornost a zájem. Věřte, že se snažíme i v zájmu vaší budoucnosti změnit dosavadní podobu vládních reforem. Vaše JUDr.Marcela Kubínková Těším se na pokračování! Stávka nesměřuje proti zaměstnavatelům, ale proti vládním hospodářským a sociálním reformám, které postihují zaměstnance a zaměstnavatele mnohonásobně více svými důsledky než hodinové přerušení práce.
P.A.L.M.A.
Jak je mozne, ze si dovoli stavkovat zamestnanci statniho sektoru, ktery danovi poplatnici plati ze svych dani? Co by rekli tomu, kdyby se ostatni dohodli, ze jim nechteji na vyplaty prispivat vubec. Meli by jeste chut stavkovat?
Na to je velmi jednoduchá odpověď, protože jejich reálné platy poklesly o 3 %, přičemž inflace činí 7%. Pokud máme, jako občané této země zájem, aby státní správa dobře fungovala a byla personálně obsazena kvalitními odborníky nelze toho dosáhnout tím, že se platy těchto zaměstnanců budou propadat. Veřejnost si zejména stěžuje na nedodržování zákonů, avšak jak mohou účinně fungovat inspekční orgány a postihovat protiprávní jednání,pokud jsou tyto orgány personálně a odborně poddimenzovány.Váš návrh, nepřispívat na platy zaměstanců státní správy by vedl de facto k ochromení základních funkcí státu, ale i územní samosprávy. Nevím, jestli si přejete, aby došlo ke změně politického režimu a aby nám vládl třeba "osvícený despota.
Jiří
Vážená paní doktorko, můžete mi alespoň stručně naznačit s jakou koncepcí reformy veřejných financí, zdravotnictví a důchodů jako protinávrhem přišly odbory? Domnívám se, že s žádným. Jde prostě jen o destrukci bez následné konstrukce.
Važený pane Jiří, s našimi podrobnými stanovisky k reformám se můžete podrobně seznámit na našich webových stránkách www.cmkos.cz. Domníváte se mylně, že jsme se těmito návrhy podrobně nezabývali. Na ČMKOS pracují obecně uznávaní odborníci - makroekonomové,ekonomové na sociální oblast a odměňování, specialistů na důchodovou refomu, kteří pracovali v tzv. Bezděkově komisi, právníků na všechny oblasti práva, kteří zpracovali řadu analýz, které naše obavy potvrzují. Je mi líto, že se necháváte ovlivňovat jednostrannými názory, které předkládá vládní strana a že necháváte se zastrašit tím, že veřejné finance jsou v katastrofálním stavu. Není to pravda. Proč je nutné, když je na účtu nemocenského pojištění v letošním roce přebytek 8 miliard a v roce 2009 bude dokonce 17 miliard, přistupovat k tomu, že se nebudou platit první tři dny nemoci,navíc když si na nemocenské přispívají všichni zaměstanci? Proč se mají dělat drastická opatření v oblasti důchodů, když stav důchodového účtu tomu neodpovídá? Skutečně věříte tomu, že privatizace fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven přispěje ke zlepšení a dostupnosti zdravotních služeb? Nemáte vůbec pochybnosti, že jde další velký tuneling? To nevěříte ani velkým lékařským autoritám jako je profesor Klener, Pavko a další? Pokud se budete o tyto věci opravdu zajímat, jsem přesvědčena, že nebudete dělat tak unáhlené závěry a uznáte, že naše argumenty nejsou destruktivní.
Petr Šach
Zatím jsem, kromě hysterických výkřiků o loupeži století a podobných nesmyslech neslyšel jediný věcný argument, proti čemu že to odboráři vlastně protestují. Že nechtějí chodit v 65 do důchodu? Nikdo nechce aby do tohoto věku někdo fáral, ale pracovat by určitě měl, jinak nevím, kdo nás bude jako důchodce za dvacet let živit. Můžete mi prosím sdělit jediný rozumný a věcný důvod pro stávku. Ve vašich odpovědích je zatím jenom mlha a nic neříkající všeobecnosti, o kterých lze vést nekonečné, nikam nevedoucí diskuse. Tak, jak se projevují působí zatím odboráři jako banda zmanipulovaných hlupáků.
Vážený pane, neposlouchejte tedy " hysterické výkřiky" a zalistujte na našich webových stránkách, apk nás přestanete označovat za "bandu zmanipulovaných hlupáků". Urážíte tím cca 900 tisíc občanů - odborářů, kteří dnes vstoupili do stávky.
Majkkl
že stávkujete proto, že prý vláda má respektovat názor zaměstnanců s nízkkými příjmy, na které, prý, dopadá reforma. Takhle si můžete vystávkovat třeba pivo zdarma k obědu, to je přece taky potřeba - mít pitný režim. Zajímalo by mne, kde jsou ti lidé, na které třeba dopadá reforma zdravotnictví? Tu krizi vidím v každé hospodě a v plných hypermarketech. Já znám kolem sebe jen ty, kteří rádi obětují poplatek na to, aby byly peníze na potřebné věci (za to byste měli lobbovat), pak znám jednu slečnu, která díky 5000,- limitu ušetřila oproti loňsku už cca 20000,- za léky na roztroušenou sklerózu. Vy odboráři umíte jen spolu s bolševiky vřískat proti čemukoli, co zavání reformou, ovšem jsem zvědav, jak pak budete s těmi bolševiky řešit krize, které nezvratně přijdou (stárnutí populace, přesun práce do lacinějších zemí,...). Kdybyste stávkovali za reformy, chápal bych to. Takhle jen děláte stafáž ČSSD s jejich Rathem a Paroubkem.
Naake
Dobrý poledne, psala jste, cituji "respektovala názor většiny zaměstanců, tj. občanů s průměrnými a podprůměrnými příjmy". Zajímalo by mě, kde berete tu jistotu, že většina zaměstanců má stejný názor jako odborové organizace.