Platby u lékaře nemají obecně "rdousící efekt" a nevytvářejí "bariéru v přístupu ke zdravotní péči", vysvětlil středeční verdikt Ústavního soudu soudce zpravodaj Stanislav Balík. Ministr Julínek je s verdiktem spokojen: "Dává nám to závazek, abychom pokračovali v reformách, dává nám to jednoznačný kredit a větší důvěru v to, že změny, které připravujeme, jsou ve prospěch pacientů."
"Můžu potvrdit, že mám radost. Soud potvrdil, že poplatky tak, jak jsme je nastavili, zabránili plýtvání a pomohli přesunout prostředky, které se ušetřily, k vážně nemocným," reagoval hodinu po vynesení rozsudku Julínek.
Ministr zopakoval, že poplatky mají sociální aspekt a dávají možnost rozlišit individuální potřeby některých lidí, kteří jsou v sociální nouzi. Tím si ale soudce Balík jistý není.
Ústavní soud totiž podle Balíka nemůže předpovídat dopad zákonů na jednotlivé pacienty. "Vstoupil by tak na politické kolbiště," uvedl soudce. Upozornil, že vláda chystá řadu dalších reforem zdravotnictví, které mohou ještě výrazně posunout nahlížení na regulační poplatky a systém lékařské péče jako celek. Podle Julínka "by ta větší část reformy, která přijde, měla výrazně zlepšit postavení pacientů zlepšit."
Poplatky u lékaře jsou jedním z klíčových bodů zdravotnické části reformy. Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Existuje řada výjimek a úlev, o dalších se jedná.
Podle kritiků reforem jsou poplatky neústavní. Upozorňovali především na článek listiny základních práv a svobod, podle kterého "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon". Podle vlády jsou reformy v souladu s ústavou a prospěly jak pacientům, tak hospodářství.
Regulační poplatky naopak ústava podporuje
Balík upozornil, že za jistých okolností může regulační poplatek přispět i k lepšímu naplňování článku listiny základních práv a svobod. Pokud by omezil zneužívání zdravotnictví, budou mít potřební lepší lékařskou péči.
Mnohá zdravotnická zařízení investovala do automatů k placení poplatků, jinde nabrali nové zaměstnance. "Je to pro nás poměrně podstatný zdroj příjmů, pomáhá nám pokrýt například zdražení energií," řekl ČTK mluvčí brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.
K dalším důležitým bodům zdravotnické části reformy patří změny v hospodaření s léky. Ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění nově stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, dosud určovalo ceny ministerstvo financí a úhrady ministerstvo zdravotnictví. Základem pro ceny léku jsou nejnižší ceny přípravku v EU. Lékárna může vydat na požádání jiný lék se stejnou účinnou látkou.
Lékaři verdikt vítají
Stanovisko soudců přivítalo Sdružení praktických lékařů. Jeho členové se zrušení poplatků obávali. "Nešlo jen o obavy o naše příjmy, ale o to, že systém by byl odbrzděný a neregulovaný," řekl ČTK mluvčí sdružení Jan Jelínek. Považuje za správné to, že "pacient je regulován a má ekonomický zájem". Pokud by lidé v nouzi na poplatky neměli, měla by se podle Jelínka jejich situace posuzovat jako sociální problém a měli by dostávat případně dávky.
"Ministr Julínek lékaře ignoruje a odmítá naše výhrady k systému výběru, který je nejasociálnější v Evropě. Lékaře zatěžuje zbytečnou administrativou. Pacienti budou ale dál platit, protože jim hrozí exekuce, lékaři vybírat, protože jim hrozí pokuty," reagoval pro ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj ale rozhodování soudu nejspíš nebylo jednoduché a sami soudci o reformě neměli úplně jasno.
ČSSD: Když poplatky nezrušil soud, uděláme to my
Stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotku rozhodnutí soudu zklamalo, ale bude je respektovat. Dodal, že pokud se sociální demokracie dostane po volbách v roce 2010 k moci, poplatky plošně zruší. "Naším cílem je plošné zrušení poplatků nejpozději v roce 2010," dodal.
Jeho stranický kolega a stínový ministr zdravotnictví David Rath považuje rozhodnutí za poměrně překvapivé. Podle něj nerespektuje selský rozum ani ústavu, která zaručuje bezplatnou lékařskou péči. "Není to dobrá zpráva a znejišťuje to občany. Nemohou si být jisti, co platí a co ne," řekl Rath ČTK.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist