tomas-cikrt-online-hn-ilu.jpgMinistr zdravotnictví je pod velkým tlakem: chystá se stávka zdravotníků, Univerzita Karlova vyhrožuje ukončením výuky mediků kvůli chystané přeměně fakultních nemocnic na akciové společnosti. Na poplatky u lékaře si u ústavního soudu stěžovala opozice, Ústavní soud ve středu její návrh na zrušení poplatků zamítl.

O dalším pokračování reformy i o tom, jak ministerstvo zvládá velký tlak kvůli reformám diskutoval se čtěnáři mluvčí zdravotnického resortu Tomáš Cikrt.

 

Čtěte více

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pospíšilová
Dobrý den, zajímalo by mne, zda pacient musí hradit 30 Kč regulačního poplatku v případě, že si ho lékař objedná na kontrolu? Příklad... někdo je po operaci končetiny a musí každé 2-3 měsíce chodit na kontroly do nemocnice. Tu kontrolu objednává lékař, pacient tam nechodí o své vůli ale na předvolání. V podobných případech mi uchází smysl "regulačního" poplatku. Co se zde tedy reguluje? Není to snad nezákonné obohacování v rozporu s vyhláškou? Děkuji.
Dobrý den, přišel jsem na on-line rozhovor a těším se na vaše otázky. Ano, poplatek za návštěvu u lékaře se týká každé návštěvy při které je provedeno klinické vyšetření. Již několikrát jsme zdůrazňovali, že poplatky mají nejen regulační, ale i další funkce. Ostatně i Ústavní soud je dnes označil za "polyfunkční".
Tomáš Cikrt
ola
Dobrý den, moje otázky: 1.Bude mít smlouvu s pojišťovnou konečně pacient a pokud ano, na jaký rozsah? Nyní např. považuji za nemorální, že pacient, který si platí zdravotní daň, musí u nesmluvního lékaře platit vše ještě jednou. 2.Nebylo by lepší celou reformu opsat z některého státu záp. Evropy- to byste se s ČSSD spíše dohodli. 3.Kdy naše zdravotnictví krachne pro nedostatek lékařů a sester? Děkuji
Dobrý den, 1. Pacient si vybere některý z nabízených zdravotních plánů. Podrobnosti představíme postupně. Odvody do veřejného zdravotního pojištění se vztahují pouze na péči, která je z tohoto pojištění hrazena. Je Vaší volbou, že si vybíráte nesmluvního lékaře. Nevidím v platbě tomuto lékaři nic nemorálního. 2. Vy zřejmě věříte ČSSD, že jí skutečně jde o nějaký "západoevropský" model nebo dokonce snad o reformu. My bychom se dohodli se sociální demokracií na mnoha důležitých věcech, kdyby to byla standardní evropská strana a ne strana infikovaná PARAzitem čili strana, kterou zcela chladnokrevně bez jakéhokoliv skutečného zájmu o sociálně slabé ovládá duo čisté technologie moci Rath a Paroubek. Před reformou, mimochodem, stojí téměř každý vyspělý stát a každý si musí najít svoji cestu přizpůsobenou konkrétnímu stavu zdravotnického systému a jeho vazby na systém sociální. Existuje ale několik základních postupů, které podporují mezinárodní organizace, jako je např. OECD a kterých se držíme. 3. Nedostatek zdravotníků je přechodný jev, který postupně pozbude významu díky opatřením na straně vzdělávání, která se už podařilo ministru Tomáši Julínkovi prosadit a díky samotné reformě. Naše zdravotnictví vykročilo díky Tomáši Julínkovi správnou cestou, a proto mu žádný krach nehrozí.
Tomáš Cikrt
anonym
Proč nazýváte poplatek jako REGULAČNÍ? Jedná se přece pouze o zvýšení platu některým lékařům (praktikům, zubařům atd.) Přiznejte tuto skutečnost nahlas a neskrývejte ji pod jiným názvem jako komunisté v minulém režimu (zdražování=úprava cen). Logicky myslícím lidem těžko zdůvodníte tento poplatek zneužíváním péče např. u zubaře.
Nějaký název ty poplatky mít musejí, ale jejich funkce není jenom regulační. Je i signalizační a psychologická a poplatky také vyjadřují nezdravotnické náklady, které každý z nás spotřebovává například v nemocnici. Zneužívat lze péče všude, i u zubaře.
Tomáš Cikrt
Jerry
Je pravdou, že se bude platit za rentgen, sono, operaci kýly apod. Dále jsem četl v novinách, že by se částka za poplatky mohla každý rok valorizovat. Počítáte s tím, že by jste poplatky třeba za rok zvyšoval z 30 na 50, 60 na 80 a pohotovost 90 na 100. Dík za odpověď a hezký den Jerry
O žádných jiných platbách ani o valorizaci poplatků se neuvažuje.
Tomáš Cikrt
Petr Č.
Dobrý den, rád bych věděl vysvětlení následujícího: 1.) říkáte, že po překročení limitu lidi další peníze neplatí, přitom to přeci, pokud vím, není pravda - poplatky, doplatky atd se platí dál, akorát na konci roku po vyučtování dostanou lidé peníze zpátky. K čemu to pak je, když člověk s těmito penězi stejně v průběhu roku nakládat nemůže? 2.) v případě, že je mi špatně a k lékaři musím a tudíž musím zaplatit - v čem pro mě spočívá ona regulace? Pochopil bych, kdyby regulace byla jakýmsi trestem za zneužívání péče, tzn přijdete k doktorovi, ten o vaší nemoci pochybuje a neuzná vás - pak zaplaťte! Postavte to opravdu do vztahu lékař - pacient a v případě, kdy doktoři budou mít zájem na to simulanty odhalovat (právě těmito poplatky např.), pak jistě nemocného neuznají každého! Dosáhnete svého - omezíte zneužívání a bude to spravedlivé pro všechny.
Dobrý den, 1. takhle to neříkáme a zdůrazňujeme, že lidé platí dál a pojišťovna jim v následujícím kvartále peníze nad limit 5 000 korun do šedesáti dnů vrátí, takže záleží na tom, kdy pacient limitu dosáhne a kdy mu tedy peníze pojišťovna pošle poštou, nebo přímo na účet. 2. zavedli jsme jednoduchý systém, který nepřináší konflikty mezi zdravotníky a pacienty. To, co navrhujete Vy by způsobilo více zmatku než užitku a znovu opakuji, poplatky nemají jen regulační funkci - bíže viz. www.mzcr.cz
Tomáš Cikrt
karel
Vazeny pane, platim rocne na zdravotnim pojisteni v CR vice, nez jsem platil v Holandsku a to jsem tam mel vyssi plat a o urovni sluzeb nemluve. Proc mam jeste platit nejake poplatky? To vam tech 130 tisic za rok ode mne nestaci? A proc mam z techto penez hradit zisky zdravotnich pojistoven? Ta vase reforma NENI zadna reforma, ale jen priprava na vyvedeni hromady penez ze systemu a zavedeni dalsich pripojisteni k tomu soucasnemu. Volil jsem statostranu vaseho ministra, vyridte mu, ze uz nebudu. Takovou arogantni reformu jsem jako volic ODS necekal.
Vážený pane Karle, nějak to motáte všechno dohromady. Nicméně Vám děkuji za váš názor, i když Vám nevěřím, že jste volil ODS, protože jinak byste si jistě, jako zodpovědný volič, přečetl to, co před volbami popsal Tomáš Julínek ve svých publikacích a čeho se důsledně drží.
Tomáš Cikrt
rickx
nechci se na nic ptát, jen chci celému ministerstvu popřát, ať se Vám všechny Vaše záměry vydaří, protože jedině tak dosáhneme ve zdravotnictví těch nejlepších výsledků!
Děkuji pěkně, neděláme to pro nějaké neuchopitelné "výsledky", ale pro české pacienty. Mám pocit, alespoň z dopisů, které dostáváme na ministerstvo, že čím dále, tím více slušných lidí v této zemi nám věří a nestydí se nás veeřejně podpořit.
Tomáš Cikrt
Martin Duchoslav
Dobrý den, mám tři otázky. Za prvé: Jak prospěje pacientům a českému zdravotnictví, když regulačními poplatky přispíváme příjmům lékařských zařízení? Tím se přece nezlepší kvalita českého zdravotnictví, je to výhradně jejich příjem. Jinými slovy, jak na poplatcích vydělá pacient? Za druhé: Chystáte v Česku zavést tzv. řízenou péči po vzoru USA nebo Švýcyrska, kdy pojišťovna má hlavní slovo v tom, jaký rozsah péče uhradí pacientovi a jestli je vůbec potřeba ji hradit, pokud je to pro ni příliš nákladné? Reformy k takovému systému péče směřují, což by byl rozvrat českého veřejného zdravotnictví, protože HMO je neefektivní v léčení a velmi nákladná. Za třetí: Připadá Vám logické, že občané budou povinně přispívat SOUKROMÝM pojišťovnám svými veřejnými platbami na zdravotní pojistné a tím jim zajišťovat bezplatný zisk? P.S. Bonusová otázka: Je obč. sdružení Reforma zdravotnictví-forum.cz, v němž figurují lidé z ministerstva zdravotnictví, klientem největší společnosti řízené péče v USA Kaiser Permanente? Děkuji za odpovědi, Martin Duchoslav Praha
Dobrý den, 1.dnes jsme prezentovali výsledky za první kvartál. kromě přímých příjmů zdravotnických zařízení vedly poplatky k ušetření peněz přímo ve zdravotních pojišťovnách a tyto peníze šly na léčbu velmi vážných onemocnění. Doslova stamiliony korun navíc se už použily např. v onkologii. Vážně nemocní pacienti rozhodně na poplatcích vydělali. 2. Nehodláme zavést řízenou péči po vzoru USA nebo Švýcarska. To je jeden z bludů anonymního autora, který koluje po internetu. Základem reformy Tomáše Julínka je možnost svobodného výběru každého občana. 3. Vám snad připadá nelogické, že svými "veřejnými platbami" zajišťujete zisk všem ostatním kromě pojišťoven? Tedy lékařům a zdravotníkům, jejich zaměstnavatelům, dodavatelům léků a techniky, energií, stavitelům atd.. Od čtenáře ekonomického informačního serveru bych neočekával otázky zastydlé před rokem 1989. S argumenty o zlých soukromnících a jejich bezpracném zisku jsem se naposledy setkával jako student právě při sametové revoluci. Ad. PS: Když už čtete anonymní materiály, dobře si prostudujte avizované odkazy. Kaiser Permanente se účastnil mnoha edukačních programů, na nichž se podílelo mnoho nevládních i vládních sdružení, ale také dalších subjektů. Majdete tam i ministerstva zdravotnictví něktrerých evropských zemí, čili nejedná se o obchodní klienty. Sdružení Reforma zdravotnictví - Fórum je občanské sdružení, které pořádá odborné semináře a konference. Všechny své příjmy a výdaje prezentuje ve svých výročních zprávách. A nevyvíjí jako občanské sdružení žádnou obchodní činnost. Nevěřte prosím každé pitomosti, která se na internetu objeví, protože je to volný prostor, kde je možné úplně všechno. Je to ale prostor v němž se neztratí jenom opravdu svobodní a inteligentní lidé.
Tomáš Cikrt
ZM
Plně souhlasím s poplatkem za pobyt v nemocnici i za návštěvu pohotovosti. Dokážu pochopit rovněž poplatek za návštěvu u lékaře, přestože se stává jeho dalším příjmem a to dokonce nezdaněným. Ale zásadně nesouhlasím s poplatky v lékárnách. Ceny léků se nesnížily, pochybuji rovněž, že by se snížily marže lékáren. Otázka: Jako důvod zavedení poplatků v lékárnách stále uvádíte, že pacienti čerpali nadměrné množství léků na recepty. Pacient si však recept sám nevypíše, vždy mu ho musí vypsat lékař - je to tedy rozhodnutí lékaře. Neměli by tedy být za toto nadměrné čerpání léků na recepty postižitelní lélaři a ne pacienti? Obdobně je tomu u dávek nemocenské péče. Uznat pacienta práce neschopným je vždy rozhodnutím lékaře a ne pacienta. Přesto jste však dospěli k závěru, že nebudete trestat lékaře, ale potrestáte pacienty třemi dny nemocenské bez dávek. Ústavní soud se toto snažil napravit alespoň u většiny zaměstnanců. Co ale ostatní zaměstnanci? příslušníci bezpečnostních sborů, státní zástupci, soudci apod.?
Stále slyším dokola, že za nadměrné množství léků pacienti neodpovídají, nicméně musím říci, že se regulační efekt poplatků za položku na receptu výtečně osvědčil a že poklesl v prvním kvartále počet vydaných receptů o 36 procent a úhrady za léky ze zdravotního pojištění o 16 procent. Jasná čísla jsou lepší než teoretické hořekování. Musím Vás upozornit, že se mýlíte, neboť marže lékáren se skutečně snížily a lékárny tak celkově přijdou v letošním roce o dvě miliardy korun.
Tomáš Cikrt
mars
Dobrý den, mám dva dotazy. 1/ Myslíte, že bude spravedlivé vybírání polatků za amalganové plomby? Mně osobně se zuby zničily za doby vojenské základní služby, nyní chodím na pravidelné kontroly k zubaři, čistím si chrup 3x denně, tudíž si nemyslím, že bych zanedbával péči čímž odůvodňujete zavedení tohoto polatku. 2/ Platíme si zdravotní pojištění a né malé, v době prvních 3 dnů nemoci nedostáváme žádný plat a v této době jsem si musel ještě zaplatit polatek v nemocnici i když v době před operací a následujícím dni jsem nedostával žádnou stravu ani nijak navýšenou péči na lůžku. Děkuji za odpověď
Dobrý den, 1. obecně je zpoplatnění plomb správné, ale je třeba samozřejmě zohlednit některá medicínská specifika. 2. Zapomněl jste na maličkost - kolik stála vaše operace, jaké byly náklady na energie, práci personálu apod.
Tomáš Cikrt
Anna
Dobrý den. 1. Proč se regulační poplatky platí i tam, kde nic neregulují - kontroly nařízené lékařem, vyzvednutí léků, které jsou pouze na předpis. 2. Proč jste neuvažovali o poplatku pouze při první návštěvě s konkrétním onemocněním, ale kontroly již bez poplatku. Regulační princip by se zachoval, ale v průběhu léčby a chronicky nemocní by byli od poplatku "osvobozeni". Navíc by bylo mnohem jasnější, kdy se poplatek platí a kdy ne. Poplatek u léků by měl být pouze u těch, které jsou i volně prodejné. 3. Jestliže se poplatky platí při každé návštěvě lékaře, nepovede to k tomu, že doktoři budou nařizovat zbytečné kontrolní návštěvy případně budou posílat na další nepotřebné vyšetření, jen aby vybrali co nejvíce poplatků (a dali vydělat i kolegům)?
Dobrý den, regulační poplatky fungují, viz. výše. Systém považujeme za srozumitelný, sociálně bezpečný a účinný. Nevidíme důvod ho měnit. Obava, že by lékaři "nařizovali" zbytečné kontrolní návštěvy je čistě teoretická, nic takového se neděje.
Tomáš Cikrt
Jan
Proč se musí platit t.z.regulační poplatek i v případě, že nic nereguluje.Příklad: Quicků test krve a následné sdělení výsledku v Quick poradně.
Za samotný test by se platit nemělo. Pokud je však vyhodnocení výsledků spojeno s klinickým vyšetřením, je lékař oprávněn poplatek vybrat.
Tomáš Cikrt
Marta
Dobrý den, 1. při návštěvě praktického lékaře jsem byla odeslána na ortopedii. U obou lékařů jsem musila zaplatit poplatek. Jedná se o jeden a tentýž problém a přesto jsem platila dvakrát. Je to správné? 2. Preventivní prohlídky se údajně neplastí. Zajímalo by mě, proč musím platit poplatek na mamografu, když je to prevence.
Dobrý den, 1. ano 2. za prevenci se neplatí. zetejte se u své zdravotní pojišťovny.
Tomáš Cikrt
lekare
dobry den, jake je propojeni mezi reformou našeho zdravotnictvi a Kaiser Permanente International?
Dobrý den, ŽÁDNÉ!!!!
Tomáš Cikrt
Petr
Změny jsou potřebné. Obecně jdete myslím správným směrem. Ale do teď jsem neviděl žádnou velkou aktivitu s propagací a vysvětlováním kroků. Více je slyšet ty, kteří celé roky nic se zdravotnictvím nic nedělali a teď rozpráví lidem, jak jde vše mnohem lépe a nejlépe zadarmo. Jaké konkrétní kroky chystáte v oblasti propagace?
Vážený Petře, myslím, že jsme aktivní dost, ale záleží, co se z toho dostane do médií. Chystáme informační ofenzívu, nechte se překvapit.
Tomáš Cikrt
Brno
pane Cikrte budete stále trvat na redukci a přesunu brněnské úrazovky (nyní 570 zaměstnanců - po redukci méně než 100)i přesto, že dostala více než 100 mio Kč na vlastní rozvoj ve stávající lokalitě?
Na záměrech ministra zdravotnictví týkajících se přesunu špičkové péče do FN Bohunice se nic nemění.
Tomáš Cikrt
Karel
Bude jednoznačně definován minimální rozsah zdravotní péče (jednozančný seznam úkonů), která bude zdravotními pojišťovnami povinně hrazená? Bez toho by byl pacient vydán pojišťovně na milost. Běžný občan nemá potřebné znalosti, aby kvalifikovaně a dopředu posoudil pojistné podmínky plné odborných lékařských termínů a právních kliček. V případě vážného onemocnění pak již bude na změnu pojišťovny pozdě. Zdraví není spotřební zboží, které si mohu dovolit nekoupit nebo jít ke konkurenci. Vážně nemocný člověk se s pojištovnou soudit nebude. Nebude na to mít sílu ani peníze.
Zdraví opravdu není zboží. Ostatně ani hlad není zboží, a přestože panuje v potravinářství tvrdá konkurence, Češi nehladoví a rohlíky jsou dostupné všem. Reforma chce jít cestou zakotvení nároku pojištěnce na zdravotní péči v určité kvalitě a dostupnosti, konkretizovat tento nárok pak budou standardy, které však nelze napsat do zákona, ale je potřebné, aby je průběžně společně vytvářeli odborníci spolu se zdravotními pojišťovnami. Lidé budou mít po reformě pestřejší volbu svých zdravotních služeb a více informací.
Tomáš Cikrt
nic.ole
Jaký je důvod regulace při preventivní zubní prohlídce? Proč se během jednoho roku první prohlídka platí a druhá ne?
Protože ta první prohlídka není preventivní, ale vstupní. To nezavedl Tomáš Julínek, to už tu platí řadu let.
Tomáš Cikrt
helena
Dobrý den, prosila bych o odpověď, kdy i nši coeliaci budou považováni za nemocné a pojištovny jim budou přispívat na bzl.potraviny tak, jak je to v ostatních zemích EU. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, spojujete více věcí dohromady. Nemoc, její léčbu a kompenzace zvýšených nákladů s touto nemocí spojených. To, že by lidé s celiakií měli dostávat finanční pomoc nikdo nezpochybňuje, diskuse se vedou o tom, z jakých to má být peněz. Zda z veřejného zdravotního pojištění, nebo v rámci sociální pomoci.
Tomáš Cikrt
Vlasta
jako rodič s novorozencem, který byl cca 3 měsíce v inkubátoru vám chci velmi "poděkovat" a oznámit, že poprvé v životě budu nucena u dalších voleb volit KSČM, přesto by mě zajímalo jestli před dalšími volbami budete opět lhát jako v poslední volební smlouvě s občany?
Vážená Vlasto, miminko, jemuž zachránil život inkubátor a moderní zdravotní péče, kterou tu máme, i díky tomu, že už nežijeme v komunismu, si od Vás opravdu nezaslouží takovou neodpovědnost. Kdo má opravdu rád své děti, nevolí komunisty!
Tomáš Cikrt
pacient
pane Cikrte, jak vysvetlite ze renome Kaiser Permanente se zhorsuje a jeho klientela v USA klesla z 8 mil na 6 mil?
Pane paciente, mně je úplě šumafuk, kolik má Kaiser Permanente pojištěnců. Pokud ale nechcete své vědomosti zúžit pouze na znalost anonymních hloupostí kolujících po internetu, doporučuji studii, která byla zveřejněna v prestižním lékařském časopise British Medical Journal, v níž sami Britové prokázali, že kvalita péče o pacienty v rámci systému Kaiser Permanente byla v mnoha důležitých paramentrech lepší než kvalita péče v britské národní zdravotní službě. Pod tímto odborným článkem jsou podepsáni jeho autoři, přiložena tvrdá data a odkazy na další literaturu.
Tomáš Cikrt
lukáš
jsem osoba bez zdanitelných příjmů.musím za navštěvu u lekaře platit??
Zákon přesně stanoví, kdo je osvobozen od placení poplatků a říká, že jsou to lidé v hmotné nouzi, tzn. lídé, kteří se prokáží potvrzením z příslušného sociálního úřadu. Děkui vám všem za otázky a těším ze zase někdy na ihned.cz Tomáš Cikrt
Tomáš Cikrt