lekar_operace_zdravotnictvi_192x128.jpg Brněnský krajský soud v úterý snížil Adlerovi trest za ilegální prodej lidské kůže do Holandska z původních dvou let vězení s podmíněným tříletým odkladem na jeden a půl roku vězení s odkladem na dva roky. Místo pokuty 1,5 milionu korun má Adler podle nového rozsudku zaplatit 600.000 korun. Trest je nižší, protože někdejší šéf brněnské tkáňové banky podle krajského soudu způsobil menší škodu, než loni stanovil městský soud. Ostatní tresty v kauze krajský soud potvrdil.

Pro lékařku Dagmar Hrůzovou tak platí trest ročního vězení s podmíněným odkladem na dva roky a pokuta 800.000 korun. Další tři pracovníci banky dostali peněžité tresty. Případ je v dějinách české kriminalistiky ojedinělý. Jde patrně o největší nelegální vývoz lidské tkáně z ČR do zahraničí.

Čtěte také

 

Proti původnímu verdiktu se odvolala většina odsouzených. Krajský soud ale dospěl k závěru, že městský soud postupoval při projednávání kauzy správně. Krajský soud jen přihlédl ke škodě, kterou údajně Adler způsobil. Podle původního verdiktu se pohybovala kolem 5,2 milionu korun. Když se z této částky odečetly peníze, které byly použity na nákup lékařské techniky pro tkáňovou banku a další vybavení, zbyla z ní bezmála půlmilionová částka. Právě ta je nyní dávána Adlerovi na vrub. Je nižší než původní škoda, což se odráží ve snížení trestu.

Odvolání podal i státní zástupce. Byl spokojen s výší trestu, požadoval ale, aby byli pracovníci banky odsouzeni jako členové organizované skupiny. "Neuspěli jsme. Zvážíme, zda nenavrhneme Nejvyššímu státnímu zastupitelství podat dovolání k Nejvyššímu soudu," řekla ČTK státní zástupkyně Květoslava Procházková.

Pachatelům hrozilo až osm let vězení  

Pracovníkům tkáňové banky hrozilo až osm let vězení. Podle obžaloby bylo od září 2002 do října 2004 v 26 případech z Brna do společnosti Euroskinbank v Nizozemsku převezeno 597.000 centimetrů čtverečních kožních štěpů. Brněnská fakultní nemocnice, která je zřizovatelem banky, přišla těmito transakcemi podle policejních expertů o sedm milionů korun.

"Hanebně si nechali platit za části lidského těla. Lidské tělo ale nesmí být předmětem obchodu," uvedl v listopadu v odůvodnění rozsudku soudce Aleš Dufek, který se kauzou zabýval. Vyjádření obžalovaných, že peníze od Euroskinbank dostávali na odbornou literaturu, označil za trapné výmluvy.

Lidská kůže pocházela většinou z mrtvých těl

Tkáňová banka Brno patří k nejstarším ze sedmi zařízení tohoto druhu v ČR. Uchovává lidské tkáně a buňky, které jsou využívány při transplantacích. Vzorky kůže jsou odebírány hlavně zesnulým a pomáhají při léčbě lidí s popáleninami.

Pro nakládání s lidskou kůží platí velmi přísná pravidla. Adler s kolegy je údajně porušil. Lidská kůže z Česka je podle některých informací v západních zemích zajímavým artiklem. Při plastických operacích v ČR se používají štěpy kůže odebrané živým lidem nebo kůže z prasat. V západní Evropě lze ale použít při zákrocích také kůži odebranou dobrovolným dárcům po jejich smrti.

Pokud je podle zákona lidská kůže vyvážena, může se tak stát jen v případě, že je určena pro konkrétního pacienta. Právě to se ale podle obžaloby v případě Tkáňové banky Brno nestalo.