Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se účastníci akce dopustili protiprávního jednání. "Ministerstvo obrany nemá nic proti politickým shromážděním, pokud jsou před hranicemi vojenského újezdu," uvedl. Bez bližších podrobností doplnil, že ministerstvo bude s účastníky protestu dále jednat. "V tomto případě budeme s účastníky jednat podle toho, jaký bude jejich přístup," řekl.

"Pohybuje se tu skupina vojenské policie i příslušníci Policie ČR, ale zatím proti nám nezasáhli," uvedl Jiří Tutter z organizace Greenpeace.

Šéf protiradarové kampaně Greenpeace Martin Kloubek řekl, že neví, jak dlouho aktivisté na místě zůstanou. Nevyloučil však, že protest potrvá i týdny. Horolezci organizace mezi stromy vyvěsili transparent s obrazem terče o velikosti 15 krát 15 metrů. Protest není podle Kloubka násilný, jeho účastníci se ke stromům nepřivázali.

   

Čtěte více

    

    

Proti radaru pochodovali "neviditelní občané"

Češi brzy dostanou nový tip na výlet: projížďka "k radaru"

Podpis smlouvy o radaru se odkládá, Riceová zatím nepřijede

Účastníci protestu jsou na třech plošinách, které si vybudovali na stromech. Nad jejich táborem létá ultralehké letadlo Greenpeace, které protest dokumentuje. Transparent s terčem je roztažený přímo vrcholkem kóty 718.

Další podrobnosti k akci Brdy bez radaru chtějí aktivisté zveřejnit v poledne na tiskové konferenci na kótě. Podle Borákové v nedalekém Míšově navíc bude informační kiosek pro novináře.

Greenpeace tento měsíc protestovali kvůli plánu postavit v Brdech radar před úřadem vlády v Praze. Sedmnáct jich přišlo převlečeno za lišky, protože jejich protest byl určen hlavně ministrovi školství Ondřeji Liškovi (Strana zelených), který se podle Greenpeace k radaru vyjadřuje nejednoznačně.

Přímo na kótu 718 chtěli předminulý víkend dojít i účastníci protestu, který organizovala KSČM. Armáda to ale nedovolila. Odůvodnila to tím, že vojenský újezd je určený pro cvičení vojska, a ne pro politické akce. Protestní pochod komunistů, kterého se 19. dubna zúčastnily asi dva tisíce lidí, nakonec došel jen na hranici újezdu.

greenpeace-brdy__550x367_.jpg