parkovani-zony-praha-192-128.jpgSkupina 41 sociálně demokratických poslanců nesouhlasí se zavedením zón placeného stání v některých městských částech Prahy, proto ve středu požádá Ústavní soud o jejich zrušení. Tuto informaci jako první přinesly deník Právo a zpravodajský server Novinky.cz. Podle náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka je to od poslanců ČSSD populistické sbírání politických bodů.

Poslanci ČSSD kritizují, že kvůli parkovacím zónám, které se v poslední době objevily v pražských obvodech 2, 3 a 7, mají jejich návštěvníci velice omezené možnosti zaparkování, pokud si zde za parkovací místo nezaplatí. V Praze 1 je přitom parkování v tzv. modré zóně bez výraznějších protestů zpoplatněno již od roku 1996.

Mazurová: Zóny škodí nám Středočechům

Podle iniciátorky ústavní stížnosti Lenky Mazuchové (ČSSD) zóny přinesly víc potíží než užitku. "Jsem poslankyně za Středočeský kraj a právě občanů tohoto kraje se omezení parkování bytostně dotýká. Spousta jich má v Praze příbuzné nebo sem dojíždějí za prací. Připojili se ke mě i Pražáci, kteří změny také pocítili," řekla Právu Mazuchová.

Podle navrhovatelů je zavedení zón nesystémové a kontraproduktivní opatření, které je navíc "v naprostém nesouladu s veřejným zájmem, a proto je i protiprávní“.

Podle Mazuchové je navíc počet vyhrazených parkovacích míst za poplatek pro návštěvníky naprosto nedostatečný. "Srovnám-li situaci v Praze s dalšími evropskými městy, kde parkovací zóny fungují, třeba Vídeň či Mnichov, pak musím konstatovat, že tam šli jinou cestou. Vystavěli tu parkoviště. Praha tak udělala jen krok první, druhý už ne, což není správné,“ dodala Mazuchová.

Poslankyně chce systém změnit třeba tak, aby se o víkendech umožnilo parkování i v zónách, které o těchto dnech většinou zejí prázdnotou. "Mám pocit, že Městská policie v Praze se nezajímá o nic jiného než o nasazování botiček či odtahování aut,“ tvrdí Mazuchová.

Blažek: Pokud někdo zná jinou možnost, ať ji zveřejní

Blažek podle Práva připustil, že opatření, které v Praze funguje už 11 let a nyní se jen rozšiřuje do dalších čtvrtí, mohlo vyvolat negativní reakce. Je však přesvědčen, že je to v této chvíli nejlepší řešení. "Pokud zná někdo jinou možnost, ať ji zveřejní," řekl Právu Blažek. Napadené nařízení podle něho není protiprávní, neboť jeho přijetí umožnil magistrátu zákon, který zmocňuje obce k přijetí různých omezení. Mimo jiné i možnost zřízení placených parkovacích zón.

Náměstek primátora počítá s tím, že magistrát již v dubnu posoudí zkušenosti z jejich uplatňování. Připustil, že některá opatření, která dnes působí velice striktně, se mohou změkčit. Jde například o parkování lidí, kteří navštěvují opakovaně své nemocné rodinné příslušníky. Nebo o lokální výjimky ze zóny o víkendech. Trvá však na tom, že Praha má parkovišť dost a ještě se stále rozšiřují.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist