Podle dohody mezi Bursíkem a ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS) by kamiony nově nesměly jezdit celoročně v pátek odpoledne. V sobotu by pak žádný zákaz nebyl a v neděli by zase nemohly jezdit po celý den až do 22 hodin.

Tato změna měla původně platit už od září. Ministerstvo dopravy však říká, že tento termín nelze stihnout.

"Nyní začínáme pracovat na tom, abychom zákon dali do paragrafů. Potom ho posoudí odbory na ministerstvu a posléze půjde na další ministerstva. Zářijový termín není reálný," říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Bitva o sobotu


Další komplikace se dají čekat během schvalování zákona. Svaz měst a obcí může do zákona zasáhnout už v připomínkovém řízení.

"A také to uděláme. Nesouhlasíme hlavně se zrušením zákazu jízd o sobotách a budeme na něm pevně trvat," říká Jan Potměšil ze Svazu měst a obcí.

Svaz přitom dokáže tlačit na změnu zákona. Vláda sice nemusí na jeho negativní stanovisko k novele přihlížet, ale mnoho současných i bývalých starostů je dnes poslanci nebo senátory.

"Nyní ale nemůžeme předvídat, jak budou hlasovat," naznačuje Potměšil.

V parlamentu se však dá čekat i tlak z druhé strany, od dopravců. Ti se naopak budou snažit zákaz omezit.

"Svaz dopravy je kategoricky proti navržené změně a Svaz průmyslu tvrdí, že zákazy nejsou dořešené logicky v návaznosti na zákazy v sousedních státech. Nedovedu si představit, kde všechna ta auta budou stát," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Kdo dostane výjimku?


Dopravcům, ale i obcím, vadí to, že byli z diskuse o změně zákona vyřazeni. Změna totiž měla vyjít z dohody pracovní skupiny, ve které byli zástupci ministerstva, obcí i dopravci.

Jenže místo shody se skupiny dokázaly třikrát pohádat.

Změna zákona, která byla mimochodem připravená v přísnější podobě již loni na podzim, však není jen o hodinách, kdy kamiony nemohou jezdit.

Podstatné je také to, pro koho zákon bude vůbec platit.

Už v současnosti zákazy neplatí pro převoz potravin a tisíce výjimek si vymohly různé provozovny, které fungují nonstop. Nejde přitom jen o prodejny, ale třeba i automobilky.

Se zpřísněním vydávání těchto výjimek počítala už zmíněná původní novela, která však na ministerstvu nakonec zapadla.


Stop pro kamiony - teď a v budoucnu

Kdy nesmí kamiony jezdit v současnosti:
pátek: o prázdninách 17 - 21 hod
sobota: o prázdninách 7 - 13
neděle: celoročně 13 - 22

A kdy by nesměly jezdit v budoucnu:
pátek: celoročně 15 - 22 hod
sobota: zcela bez zákazu
neděle: celoročně 0 - 22

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist