klaus-wall-street-192-128.jpgList si všímá si například nedávného Klausova vystoupení na fóru o změnách klimatu. Klaus na konferenci v New Yorku přednesl svůj známý skeptický pohled na názory odborníků, kteří varují před dopady lidské činnosti na klima. S redakčním týmem WSJ ale hovořil také o dalších otázkách, nad nimiž se list pozastavuje v redakčním článku s názvem Kontrarián z Prahy.

"Nejsem klimatolog," připouští, podle listu vesele, Klaus. Přesto věří, že léta zkušeností na poli ekonomie a ekonometrie mu dávají určitý přehled o otázkách, jimž čelí klimatologové a odborníci. Když ale novináři chtějí konkrétní příklady, prezident se většinou omezí na nic neříkající fráze a hypotézy, upozorňuje list.

"Svět je plný rizika a riziko katastrofické změny klimatu je pouze jedním z nich. Proto potřebujeme spolehlivější přístup ke zhodnocení rizika a nákladů na jeho zmírnění," řekl například Klaus.

Klaus pochybuje o Kosovu

V rozhovoru s novináři WSJ ale prezident zabrousil i na další témata, kde ukázal svůj kontroverzní postoj. Klaus je například jedním z mála politiků v Evropské unii, kteří veřejně pochybují o správnosti uznání srbské provincie Kosovo. Prý to může být návod pro další území v Evropě, konkrétní ale opět být nechtěl.

Postoj Václava Klause je odlišný od postoje většiny evropských politiků i v otázce umístění amerického radaru. Nesouhlas s radarem podle jeho názoru není nic víc, než zastaralý antiamerikanismus. Klaus WSJ například řekl, že chce mít dobré vztahy se Spojenými státy, což je podle listu patrně i důvod jeho podpory radarových základen.

Čtěte také:
Klaus pokřtil knihu o globálním oteplování
Klaus znovu varoval: Nepanikařte kvůli oteplování

Nejvíce ale novináře z WSJ překvapily Klausovy názory na Rusko. O bývalých sovětských satelitech ve střední Evropě se všeobecně ví, že mají určitý odstup k záměrům Ruska. Klausův pohled je ale mnohem optimističtější a tvrdí dokonce, že obavy Západu jsou neopodstatněné. Podle WSJ ale opomíjí například vývoz ruských zbraní do Íránu a Sýrie a obstrukce, jichž se Rusko dopouští při jednání Rady bezpečnosti OSN právě v otázce Íránu. Zde je postoj Ruska přímo v opozici k zájmům Spojených států, o jejichž spojenectví Klaus tolik stojí.

Rozzlobené i prosebné odpovědi

Klaus v některých okamžicích odpovídal rozzlobeně, jindy prosebně. "Nevykládejte si všechny snahy být znovu považován za normální zemi jako agresivní postoj tváří v tvář Spojeným státům. Obávám se, že je to mantra v amerických novinách, ale moc vás prosím, dobře si to rozmyslete, protože to je tragický omyl," řekl Klaus.

Když redaktoři použili příklad z posledních dnů, kdy Rusko řešilo nezaplacené faktury za odběr plynu jednoduše tím, že utáhlo kohoutky, ani v tomto případě Klaus žádné riziko nevidí.

"To je podle mě jen laciná, opravdu laciná novinařina. Já žiji v zemi, kde jsme byli úplně závislí na ruském plynu a ropě. Za celý můj život, a to mně v červnu bude 67, se nestalo ani na minutu, že by nám zastavili dodávky ropy a plynu. Prosím, takto nepřehánějte. To je tak laciná novinařina, nedělejte to," řekl Klaus renomovanému americkému listu.