jeronym-tejc-bis-192-128.jpgPodle předsedy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Jeronýma Tejce (ČSSD) by se měl rozpočet této tajné služby navýšit o desítky milionů korun. Že má služba málo peněz si myslí i premiér Mirek Topolánek (ODS). Oba to sdělili po dnešním jednání výboru, který se zabýval únikem tajných informací z BIS.

Tejc novinářům řekl, že finanční situace BIS se řeší z roku na rok a pokud by například rozpočet služby naplánovaný na příští rok měl přejít do praxe, znamenalo by to ohrožení práce služby. V loňském roce dostala služba ze státního rozpočtu 1,178 miliardy korun. Letos to bylo o 15 milionů více. Pro rok 2008 pak sněmovní bezpečnostní výbor vládě navrhl, aby BIS přidělila 1,262 miliardy.

Sociální demokraté prý proto podpoří případné návrhy na zvýšení rozpočtu, který by měl stoupnout řádově o desítky milionů.

Peníze by prý měly být investovány především do nejmodernější techniky. Služba totiž musí v technice často dohánět vybavení teroristů nebo organizovaných skupin zločinců. "Technika jde kupředu a BIS by měla mít to nejlepší," řekl Tejc. Pokud by se podle něj každý rok nezlepšovalo vybavení, které má BIS k dispozici, znamenalo by to ohrožení bezpečnosti občanů ČR.

Také Topolánek v této souvislosti řekl, že nynější rozpočet BIS není dostatečný. Například nedávnou žádost nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, aby se BIS zabývala únikem informací z trestních spisů, by prý služba nebyla schopna z kapacitních důvodů vůbec splnit.

Topolánek s poslanci také jednal o chystané reorganizaci tří tajných služeb, které v současné době v ČR fungují. Plán reorganizace je podle něj nyní ve stadiu věcného záměru, který budou projednávat poslanci a senátoři. Podrobnosti ale nechtěli Topolánek ani Tejc zatím sdělit.

Nejpravděpodobnější je varianta, že Česká republika bude mít dvě zpravodajské služby. Ve hře jsou pak dvě možnosti. Sloučení zpravodajských služeb podle resortů, nebo podle předmětu jejich zájmu. Podle prvního směru se již před několika lety sloučily dvě vojenské služby, rozvědná o kontrarozvědná, do jedné - Vojenského zpravodajství.

Podle druhé varianty by se měly slučovat civilní i vojenské služby podle zaměření, tedy zda je předmětem jejich zájmu Česká republika nebo zahraničí. Tento krok by ale znamenal opětovné rozdělení Vojenského zpravodajství. Tento krok by prý Tejc nepovažoval za šťastný.

Česká republika má v současné době tři zpravodajské služby. Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.

Úřad pro zahraniční styky a informace má za úkol shromažďovat pro vládu a další ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny. Vojenské zpravodajství nyní pracuje v zahraničí i České republice a zabezpečuje především informace z vojenské oblasti.