jeronym-tejc-bis-192-128.jpgŘeditel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang není odpovědný za únik informací z této tajné služby. Po pátečním zasedání komise pro kontrolu BIS to řekli předseda vlády Mirek Topolánek a šéf komise Jeroným Tejc (ČSSD). Tejc uvedl, že před komisí stane senátor Jaromír Štětina, aby předvedl důkazy pro své tvrzení, že ČSSD a BIS se vměšovaly do práce přerovské policie a státního zastupitelství.

BIS nedávno připustila, že data před třemi lety vynesl bývalý pracovník služby. V době úniku ale prý byly informace již tři roky staré. Později se je údajně pokoušel zpeněžit, prodej se ale údajně nakonec neuskutečnil. Podle BIS sice byly utajované informace ohroženy, ale nebyly zneužity a nedostaly se k lidem, kteří by je mohli nějak použít. Někteří odborníci to však zpochybňují. Podle všeho se data měla týkat privatizace a výběrových řízení.

Poslance v pátek zajímalo, kdy se o úniku Topolánek dozvěděl a jak chce situaci řešit.

Premiér uvedl, že o události byl informován v roce 2006. Šlo prý o nelegálně pořízené kopie, a informace tedy tajná služba neztratila. Podle jeho vyjádření je nyní na orgánech činných v trestním řízení, aby se únikem zabývaly. Topolánek s poslanci také jednal o chystané reorganizaci tajných služeb. Podrobnosti ale nechtěl sdělit. "Šlo o selhání jednotlivce, a ne systému. Nebyla ohrožena bezpečnost České republiky," řekl premiér.

Vypovídat bude i senátor Štětina

Komise dále hodlá vyslechnou i Štětinu. Podle senátora se ČSSD a BIS vměšovaly do práce přerovské policie a státního zastupitelství. Pokud Štětina svá obvinění neprokáže, mohl by čelit trestnímu oznámení.

Kdyby naopak komise senátorova tvrzení vyhodnotila jako pravdivá, podá trestní oznámení proti lidem, kteří se mohli snažit vyšetřování zmanipulovat. Vyplynulo to z vyjádření předsedy komise Jeronýma Tejce (ČSSD) po dnešním jednání tohoto parlamentního orgánu.

Poslanci si Štětinu pozvali na příští zasedání, které se podle Tejce uskuteční v týdnu od 26. listopadu. Členové komise se na Štětinova obvinění již dnes ptali ředitele BIS Jiřího Langa.

Jsme poučeni z předchozích jednání s panem senátorem Štětinou, a proto ho žádáme, aby v konkrétním termínu dodal písemně ty informace, o kterých říká, že jsou to důkazy," řekl novinářům Tejc. Štětina by to podle něj měl udělat ještě předtím, než komise zasedne. Poslanci se prý chtějí vyvarovat toho, aby se pak ukázalo, "že vlastně nikdo nic neví".

Co dnes k věci řekl zákonodárcům Lang, Tejc novinářům neprozradil, šlo prý jen "o základní informaci". Aby komise mohla rozhodnout, musí mluvit se Štětinou a pak opět s Langem, možná bude potřebovat také nahlédnout do svazků BIS, dodal Tejc. "Chtěli bychom to uzavřít v co nejkratší době," poznamenal.

Trestní oznámení nepadlo, viník stále pracuje v tajných službách

Kauzu kromě inspekce BIS vyšetřuje také státní zastupitelství. To v pátek potvrdilo, že civilní kontrarozvědka dosud nepodala žádné trestní oznámení. BIS už dříve oznámila, že ví, který z jejích bývalých pracovníků tajná data ze služby vynesl. Ten v současnosti podle informací ČT24 stále pracuje v tajných službách, pouze změnil oddělení.