knihovna_chobotnice_192.jpgPražský primátor Pavel Bém (ODS) představil odborný tým, který by měl řešit problém “chobotnice na Letné”, jak Bém plán nové budovy Národní knihovny nazývá. Po schůzce s ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem uvedl, že se oba shodují v otázce nutnosti nalezení vhodného místa pro novostavbu.

Problém není politický, ale památkářský

"Problém není politický, ale památkářský a odborný," řekl Bém. Podle něho existuje v souvislosti s případnou výstavbou knihovny podle studie Jana Kaplického na Letné pět potíží. Jsou to pozemky, územní plán, dodržení pravidel mezinárodní architektonické soutěže a památkářské hledisko a peníze na výstavbu, uvedl Bém.

Tým Národní knihovna

Základním zadáním týmu je podle Béma pokusit se knihovnu umístit do jiného místa - ať už na Letné, či na jiném pozemku. "Ne na periferii, na důstojném pozemku s dobrou dopravní obslužností," řekl Bém. Aby ale budova stála na původně určeném pozemku, je podle něj "zcela nereálné". Na dotaz novinářů, zda má osobní názor na to, kde by měla Kaplického stavba stát, primátor řekl, že nemá.

Tým Národní knihovna tvoří vedle Béma a Ježka autor návrhu knihovny Jan Kaplický, první náměstek ministra kultury František Mikeš, ředitel Útvaru rozvoje města Bořek Votava, ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek a ředitelka novodobých fondů NK Bohdana Stoklasová.

Desetičlenná expertní komise architektů zahrnuje třeba Jakuba Cíglera, Josefa Pleskota, Davida Vávru, Romana Koutského či Petra Bílka, ve skupině památkářů je třeba Michael Zachař či Jiří Kotalík a mezi právníky je Miroslav Jansta či Aleš Pejchal.

"Oba si uvědomujeme význam až nezbytnost hledání prostoru pro novou budovu Národní knihovny, aby se uvolnilo místo v Klementinu, které je třeba rekonstruovat," uvedl primátor po čtvrtečním jednání s generálním ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem.

Peníze na knihovnu nebudou, řekl Topolánek

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve čtvrtečním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nová budova Národní knihovny se příští rok stavět nebude. "Peníze na stavbu knihovny samozřejmě nebudou," řekl Topolánek. Ve státním rozpočtu na rok 2008 jsou totiž prý pro knihovnu vyčleněny peníze, které vystačí pouze na přípravu stavby.

Topolánek zopakoval, že mezi priority vlády patří rekonstrukce Národního muzea a oprava Klementina, současného sídla Národní knihovny.

Lidé bránili novou knihovnu

O nebývalém zájmu české veřejnosti o plánovanou výstavbu nové budovy knihovny svědčí fakt, že několik desítek lidí přišlo ve čtvrtek ráno před pražský magistrát návrh Jana Kaplického bránit. Byli mezi nimi zejména umělci, architekti či historici umění, kteří svůj zájem na vzniku budovy vyjádřili již podpisem pod nedávno vzniklou petici.

Archy s bezmála 3000 podpisů odborné veřejnosti a studentů chtěli politickým reprezentantům města předat na dnešním jednáním zastupitelů. Nakonec je nikdo nechtěl převzít a signatáři je zanechali v podatelně.

Byli to právě pražští zastupitelé za ODS, kteří před časem a půl roku po vyhlášení výsledků architektonické soutěže řekli, že se jim návrh Kaplického pro Letnou nelíbí.

Architekti napadli regulérnost soutěže

Dvaadvacet českých a zahraničních architektů předalo ve středu ministru kultury Václavu Jehličkovi (KDU-ČSL) otevřený dopis, ve kterém napadají regulérnost mezinárodní architektonické soutěže na novou budovu Národní knihovny.

Podepsaní architekti požadují, aby výsledky soutěže byly prohlášeny za neplatné a účastníkům soutěže byly navráceny výdaje, které marně vložili do soutěže, a to proto, že se vypisovatel od jmenování poroty až po konečné rozhodnutí dopustil několika pochybení.

Kompromisní a přijatelné řešení

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) se ve středu sešel s ředitelem Národní knihovny Ježkem. Účelem krátké informativní schůzky bylo jednání o nové budově knihovny. Ježek podle Čunka vyjádřil naději, "že se během posledních dní podařilo nalézt kompromisní a přijatelné řešení novostavby Národní knihovny“.