vaclav-klaus-192-128.jpgPrezident Václav Klaus se zastal pražských politiků ODS, kteří na Letné nechtějí projekt Národní knihovny od architekta Jana Kaplického (více o výhradách pražské ODS k Národní knihovně čtěte ZDE). Kritiku jejich postoje pokládá podle svého článku v dnešní Mladé frontě Dnes za útok na "samotnou podstatu naší demokracie".

Kaplický nedávno řekl, že dění kolem knihovny je zpolitizované a v Česku se opakuje historie, že se všechno "probírá v nějakých tajných komnatách". Stavby podle něj v Česku "zastavovali a ničili bolševici".

O realizaci stavby nemůže rozhodovat jeden odborník

Prezident tvrdí, že pražští komunální politici jsou v diskusi kolem Národní knihovny napadáni nesprávně. Podle něj se naopak diskuse o Kaplického Národní knihovně zúčastnit musí. Knihovna je podle Klause stavbou veřejnou, a tak není možné, aby o ní rozhodovali pouze odborníci, respektive jeden odborník. "Rozhodování odborné poroty je o návrhu jako takovém. Rozhodování o realizaci stavby financované z veřejných prostředků, z prostředků daňových poplatníků, je rozhodování úplně jiného typu," napsal Klaus.

Podle Klause jde ve sporu o Národní knihovnu především o podstatu demokracie, o rozdíl mezi soukromým a veřejným a o otázku rozhodování o věcech veřejných. Kaplický prý degraduje jiné názory. "Že se tím - jako obrovský precedent - vychyluje kyvadlo demokracie k postdemokracii, je zjevné též," upozornil Klaus.

Prezident také uvedl, že to není poprvé, kdy dochází k pokusu část rozhodování o věcech veřejných vyjmout ze standardních mechanismů a řešit je "přímo", názorem "odborníka".

"Příkladů tohoto typu je mnoho - od názorů na soudcovskou 'samosprávu', leckterými z nás nazývanou soudcokracií, přes názor na to, jak vysoká má být státní podpora filmovým dílům (jako výjimečnému druhu finančně nákladného umění), přes spor o podstatu veřejnoprávní televize a o to, zda 'patří' pracujícím (tam pracujícím)," napsal prezident.

Projekt názorově rozděluje politiky i veřejnost 

Kaplicky_knihovna_192x128.jpgKlaus je hlasitým kritikem Kaplického projektu Národní knihovny. V minulosti například v nadsázce řekl, že by byl schopen připoutat se k bagru a bránit výstavbě budovy vlastním tělem. "Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla," řekl prezident letos v květnu. 

Stavba je podle Klause "ošklivá,", "svévolná, až arogantní""Artefakt pana Kaplického se mi zdá být nesmírně nepokorný, svévolný, až arogantní. O autorovi nevím nic, což ale nevadí, protože hodnotím tento jeden jeho konkrétní projekt," řekl rovněž o návrhu Klaus.

Jiného názoru je Klausův předchůdce na Hradě Václav Havel. "Je mazaná a hezká. Je zvláštní a možná symptomatické, že česká veřejnost, nebo alespoň její maloměšťácká část, mlčí k monumentům banality a když někdo jednou za deset let navrhne zajímavý, originální dům, tak je vzbouření na vsi," řekl o projektu Havel.

Česká veřejnost kontroverzní reakce veřejných činitelů na projekt potrvzuje. Zatímco mezi Pražany se podle včera publikovaného průzkumu agentury STEM pro Českou televizi Kaplického knihovna líbí více než polovině lidí, obyvatelům jiných míst se spíše nelíbí.