knihovna_interier.jpgArchitekti, umělci, historikové i pedagogové z těchto oborů sepsali petici na podporu výstavby nové budovy Národní knihovny (NK) podle vítězného návrhu Jana Kaplického. Projekt je podle nich mimořádné architektonické umělecké dílo, které díky své koncepci, technické a estetické kvalitě zapadá do prostoru, který byl pro tuto stavbu vybrán.

"Může naopak doplňovat a obohacovat celkový vzhled panoramatu, tak jako řada jiných významných historických i moderních staveb, které musely ve své době čelit podobným útokům a nekompetentní kritice," míní organizátoři petice.

Petice reaguje na poslední vývoj kolem knihovny, kdy se část pražských zastupitelů ODS včetně primátora Pavla Béma vyjadřuje k návrhu negativně. Premiér Mirek Topolánek a člen téže strany v úterý uvedl, že stavba knihovny není mezi prioritami vlády. (Více ZDE)

Názory primátora a autora návrhu se zatím konfrontovaly jen prostřednictvím médií, ve čtvrtek večer by se oba měli setkat na televizi Nova. Kaplický vyjádřil naději na to, že se s odpůrci svého návrhu setká při věcné debatě; televizní vystoupení podle něj nejsou platformou pro řešení aktuálního sporu.

narodni_knihovna_kaplicky_IN.jpg"Díky svým mimořádným estetickým hodnotám se stavba může stát novou dominantou Prahy, aniž by svou polohou negativně ovlivnila historickou část města a její panorama," sdělil organizátor petice, výtvarník a nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Černický.

Stavba podle Kaplického návrhu může naopak doplňovat a obohacovat celkový vzhled panoramatu tak jako řada jiných významných historických i moderních staveb, které musely ve své době čelit podobným útokům a nekompetentní kritice, uvedl.

V petičním výboru jsou dále architekt David Vávra, ředitel Centra pro současné umění Ludvík Hlaváček, historik architektury Zdeněk Lukeš, designéři Jan Němeček a Michal Froněk (Olgoj chorchoj), rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) Pavel Liška, prorektor Akademie výtvarných umění (AVU) Jiří Ševčík a galerista Alberto Di Stefano.

"Jsme přesvědčeni o tom, že Praha nesmí propást šanci, aby získala takto výjimečnou stavbu od jednoho z nejdůležitějších architektů současnosti, který je navíc Čech," říkají autoři petice.

narodni_knihovna_projekt.jpg

Podle signatářů by byla velká ostuda, kdyby stavba nevnikla - i proto, že již ve stadiu návrhu "poutá obdivnou pozornost po celém světě", což uvádí i Národní knihovna. Kaplického návrh v rámci tradiční letní výstavy pořádané britskou Královskou akademií umění získal nejvyšší ocenění.

Text petice:

Vítězný projekt nové budovy Národní knihovny od arch. Jana Kaplického je mimořádné architektonické umělecké dílo, které díky své koncepci, technické a estetické kvalitě zapadá do prostoru, který byl pro tuto stavbu vybrán.

Díky svým mimořádným estetickým hodnotám se může stát novou dominantou Prahy, aniž by svou polohou negativně ovlivnil historickou část města a její panorama. Může naopak doplňovat a obohacovat celkový vzhled panoramatu, tak jako řada jiných významných historických i moderních staveb, které musely ve své době čelit podobným útokům a nekompetentní kritice.

Jsme přesvědčeni o tom, že Praha nesmí propást šanci, aby získala takto výjimečnou stavbu od jednoho z nejdůležitějších architektů současnosti, který je navíc Čech.

Knihovna Jana Kaplického vyhrála jednomyslně mezinárodní soutěž, v jejíž porotě  byli i zástupci města, UNESCO i přední světoví architekti. Lokalitu, na které by se měla knihovna stavět, schválilo zastupitelstvo Prahy.

Nerespektování těchto skutečností by bylo neomluvitelným nonsensem.  Byla by velká ostuda, kdyby tato budova nestála a to i proto, že již dnes poutá obdivnou pozornost po celém světě a například v rámci tradiční letní výstavy, pořádané britskou Královskou akademií umění, získala nejvyšší ocenění. Je na čase přihlédnout k mnohým hlasům významných českých i zahraničních expertů a umožnit vznik této originální architektuře a to na důstojném a exponovaném místě, kterým pražská Letná bezesporu je.

Petici si můžete stáhnout ZDE (soubor .doc).