Brněnský krajský soud se dnes začal zabývat žalobou na ochranu osobnosti, kterou na senátora a brněnského radního Jiřího Zlatušku podali zastupitelé za ODS Leo Venclík a Petr Paulczyňski. Předmětem sporu jsou okolnosti, za nichž Brno před dvěma lety získalo dům Jalta na Dominikánském náměstí v centru města. Zlatuška napsal loni v srpnu, tedy před komunálními volbami pro internetový deník Neviditelný pes článek o korupci, v němž uvádí, že transakce byla nevýhodná. Text naznačuje, že se Venclík a Paulczyňským mohli v kauze dopustit protiprávního jednání. Členové ODS za to žádají po Zlatuškovi omluvu.

Kauza domu Jalta patřila v minulosti v Brně ke žhavým politickým tématům. Město Brno získalo tento zchátralý objekt výměnou. Cílem bylo získat prostory pro úředníky magistrátu. Výměnu dojednalo někdejší vedení brněnské radnice v čele s ODS. V současném vedení města mají ale hlavní slovo sociální demokraté, kteří by chtěli transakci zvrátit. Podle právníků to patrně nebude možné. Tato možnost je ale stále ještě ve hře.

Úkolem právníků je odhalit, jestli získání Jalty nemělo "trestněprávní pozadí". Podnikatel Miroslav Lekeš při něm dostal výměnou za Jaltu stojící vedle radnice tři domy v centru města, a navíc pozemky v žádaných čtvrtích Pisárky a Stránice.
Zlatuška se kauze věnoval v článku SPOLEČNOST: Do veřejných zakázek mají lidé vidět. V textu uvádí, že informace o špatném stavu Jalty dobře známy "například radnímu L. Venclíkovi jako předsedovi majetkové komise, která tuto směnu doporučila".

Zlatuška dále uvádí, že o kauze natočila reportáž Česká televize, která ji ale neodvysílala. Napsal, že to asi učinila jako protislužbu "Paulczyňskému vyvažující ochotu města Brna poskytnout České televizi jeden z objektů bývalých kasáren tím, že televize nebude o současném vedení města negativně referovat".

Paulczyňski a Venclík původně požadovali po Zlatuškovi omluvu a každý 50.000 korun. Dnes řekli soudu, že by se spokojili jen s omluvou. Na to ale Zlatuška nepřistoupil. Místo toho navrhl výslech nových svědků. Jednání bylo proto odročeno.