filip_vojtech_192x128.jpgKomunisté odmítají poplatky u lékaře, za léky či pobyt v nemocnici, které chce zavést pro pacienty od ledna příštího roku ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Pro své plány získal souhlas vlády, příští týden je bude schvalovat v rámci reformy veřejných financí sněmovna. (více ZDE) Podle komunistů je růst spoluúčasti pacientů protiústavní, zopakovali, že zvažují ústavní stížnost.

Stížnost ať podají občané

"S poplatky nesouhlasíme, domníváme se, že odporují listině práv a řadě mezinárodních úmluv," řekla dnes novinářům odborná mluvčí KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková. K ústavní stížnosti, již připravuje opoziční ČSSD, se podle ní ale komunisté nepřidají. "S největší pravděpodobností připravíme také ústavní stížnost, popřípadě by ji mohli podat občané," popsala poslankyně. (více o stížnosti, kterou hrozí ČSSD ZDE)

Stěžují si i postižení

O ústavní stížnosti na poplatky hovořil tento týden předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podá ji, jakmile první člověk nebude mít kvůli poplatkům na běžné živobytí. (více ZDE) Poplatky se nelíbí řadě pacientských organizací. Část lékařů s poplatky souhlasí, odradí prý pacienty od zbytečných návštěv.

Česká lékařská komora (ČLK) poplatky pacientů odmítá. "Je to Julínkova pomsta lékařům, kteří nechtěli klesnout na úroveň toaletářek a vybírat částky na úrovni jednoho eura," řekl ČTK prezident ČLK Milan Kubek. Pokud reforma projde, lidé by měli platit 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. (více o kritice reformy z řad ČLK ZDE)

Člen Kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví Oldřich Nápravník, který v jednání odborníků zastupuje KSČM, dodal, že podle studií OECD poplatky pacientů k úsporám nevedou a ve výsledku způsobují pokles prevence. Následná vydání na léčení zanedbaných nemocí pak výdaje systému výrazně zvýší.