paroubek_cssd_detail_192.jpgPokud vláda prosadí reformu financí v podobě, kterou dnes projednává sněmovna, sociální demokraté podají kvůli balíku zákonů ústavní stížnost. Reforma bude podle ČSSD znamenat větší výdaje pro více než 90 procent obyvatel země. Snížení daně z příjmu totiž doprovodí i snížení odečitatelných položek a zvýšení cen. "Snížení daní bude činit rozdíl v desetikorunách či stokorunách, které lidem z kapes vytáhnou vyšší ceny," řekl novinářům exministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Největší opoziční strana také tvrdí, že vládní návrh znamená prohloubení veřejného deficitu.

O ústavní stížnosti mluvili sociální demokraté už v uplynulých týdnech. Jejich rozhodnutí podat stížnost prohloubil podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Michala Haška "přílepek" ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) o cenách léčiv, který tvoří podstatnou část dnes projednávaného vládního pozměňovacího návrhu. (více zde)

Topolánkovi znovu pomohli přeběhlíci

Koalice zřejmě ve sněmovně návrh prosadí, a to díky bývalým poslancům ČSSD Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Ti se dnes podle Haška stali "z přeběhlíků oficiálními zrádci a pilířem koalice". Podle bývalých stranických kolegů navíc z Pohanky a Melčáka koalice udělala šašky, když například slíbila, že předsedu VZP nebude jmenovat vláda. Podle návrhu bude obsazení funkce v kompetencích správní rady, v níž má kabinet většinu. (více zde)

Stejně vidí sociální demokracie i údajné vítězství a roli exministra Vlastimila Tlustého, který dlouhodobě usiloval o snížení daní. Může sice tvrdit, že prosadil rovnou daň 19 procent (pro fyzické osoby 12,5 procent ze superhrubé mzdy), ale reálně lidé víc peněz mít nebudou kvůli seškrtání daňových slev. (více o koaliční dohodě v daňové části zde)