Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se na úterní večerní schůzce shodli, že problémy kolem vicepremiéra Jiřího Čunka vyžadují rychlé řešení. Občanští demokraté a zelení čekají, jak se k situaci postaví křesťanští demokraté, kteří se ve středu sejdou na celostátní konferenci. Do té doby zůstává Čunek místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj.

"Shodli jsme se celá koaliční devítka, že situace je opravdu vážná a že je třeba ji poměrně rychle řešit," řekl novinářům po jednání vládních špiček v Kramářově vile šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. "Spoléháme na to, že lidovci se k tomu vážně vyjádří, jako se k tomu dnes vyjádřila K9," dodal. Vážnost situace si podle něj uvědomuje i sám Čunek.

Jeho postavení již několik týdnů oslabuje obvinění z korupce, v poslední době si navíc vysloužil kritiku ze všech stran i od některých svých stranických kolegů za kontroverzní výroky o Romech. Podle zelených ohrožují Čunkovy problémy postavení celé vládní koalice v okamžiku, kdy potřebuje energii na prosazení klíčových reforem.

Předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques dodala, že míč je teď na straně lidovců. "Vnímáme tu situaci jako velmi, velmi vážnou," uvedla. Zdůraznila, že je silný zájem udržet koalici a prosadit společně zamýšlené reformní kroky, ovšem aféry kolem Čunka tyto záměry komplikují.

První místopředseda KDU-ČSL Roman Línek uvedl, že lidová strana nyní probere různé varianty řešení, které dnes navrhli koaliční partneři. Jaké jsou tyto alternativy, neupřesnil. "Probereme to v našich orgánech a sejdeme se v dohledné době v termínu, který určí premiér," řekl druhý muž lidové strany.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) i šéf zelených Martin Bursík několikrát hovořili o mechanismu, který by zaručil Čunkovi návrat do vlády, až se očistí od podezření z korupce. I Línek připustil, že situace je vážná - jak kvůli pokračujícímu stíhání vicepremiéra, tak kvůli jeho výrokům o Romech jako "opálených lidech, kteří dělají binec".
Předsedové stran spolu s některými dalšími politiky včetně ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ještě v Kramářově vile zůstávají. Jednají o evropské ústavě.