Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek vyzval poslance ČSSD Michala Pohanku k odstoupení z funkce. Podle Paroubka Pohanka, který ve středu opustil poslanecký klub ČSSD, zřejmě vydírán bezpečnostními složkami na politickou objednávku. Dodal, že tlak je vyvíjen i další poslance sociální demokracie.


Paroubek uvedl, že Pohankovi mohl být nabídnut výměnný obchod tak, aby ve sněmovně stále podléhal imunitě a současně nebyl vyšetřován v souvislosti s případem bývalého šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela. Předseda ČSSD neví, jestli je Pohanka zapleten do kauzy Doležela a Péti. Jeho "rychlý odchod" ale podle něj svědčí spíš o "černém svědomí".


Paroubek hovoří o sofistikovaném tlaku policie
Tlak policie je podle Paroubka "blíže nedefinovaný a sofistikovaný". Kteří poslanci ČSSD mu jsou údajně vystaveni, šéf ČSSD neuvedl. Novinářům jen sdělil, že s nimi jednal a ještě jednat bude. "Jde o to, zasít do myslí lidí nedůvěru, vytvořit dojem, že by mohli být stíháni. Takovým způsobem lidi rozpracovat a pak odloupnout od klubu ČSSD," popsal Paroubek metodu, kterou podle jeho hypotézy chtějí občanští demokraté získat ve sněmovně převahu.


"Je to absolutní nesmysl. Jestli na mě někdo tlačí, tak je to jenom sociální demokracie," řekl poslanec serveru Aktuálně.cz. Dodal, že policii o ochranu požádal. "Policie se chovala velmi korektně. Nyní se řeší, zda a v jakém rozsahu mi bude ochrana poskytnuta," citoval server poslance. Již ve středu Pohanka uvedl, že mandátu se nevzdá. Poslanec však s jinými médii ani s ČSSD nekomunikuje. "Možná nám zase něco vzkáže po Aktuálně.cz, zatím se s námi ale nespojil," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.


Kdyby se Pohanka přece jen vzdal, nahradila by ho podle Haška zřejmě Zuzana Brzobohatá. "Je to zkušená komunální politička, která by ve sněmovně znamenala pro ČSSD přínos," uvedl. Tu však kvůli poslaneckému mandátu nikdo nekontaktoval. Není si ani jistá, zda by do sněmovny odešla. Chystá nyní koalici na tišnovské radnici. "Myslím, že takové úvahy jsou předčasné. Až bych tu nabídku dostala, začala bych se rozhodovat," řekla Brzobohatá.


"Jsou to neuvěřitelné hysterické výroky pana Paroubka, nechce se věřit, že je soudný," reagoval místopředseda strany Petr Nečas.


Michal Hašek uvedl, že ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer ve středu telefonoval Pohankovu asistentovi a ptal se ho, kde poslanec je a zda je pravda, že žádá policejní ochranu. Místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku prý udivilo, že ministr vnitra osobně volá a nabízí policejní ochranu. "V minulosti jsem se s tím nesetkal, že by ministr vnitra obvolával občany a nabízel jim poskytnutí policejní ochrany," dodal.


Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková pro iHNed.cz zdůraznila, že ministr Langer poslanci Pohankovi policejní ochranku nenebízel, pouze se dotazoval, zda o ní požádal. Dodala, že v současné době má mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová dovolenou.


O podezření vydírání Pohanky Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se zmínil ve středu pro iHNed.cz již poslanec David Rath. Svá tvrzení však žádnými důkazy nepodložil. Ani předseda bezpečnostního výboru František Bublan nemá informace, které by spekulace Paroubka a Ratha podpořily.


Pohanka se ani dnes ve sněmovně neobjevil, sociální demokraté ho marně shánějí již od středy, kdy jim písemně oznámil odchod. Poslanec tvrdí, že odchází kvůli nátlaku ČSSD, socialisté jeho slova popírají a za Pohankovým rozhodnutím vidí práci části policie. "Jsme přesvědčeni, že tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání Občanské demokratické strany," prohlásil Paroubek.


ČSSD netrpí spikleneckými teoriemi
Paroubek uvedl, že sociální demokraté nikdy netrpěli spikleneckými teoriemi, dění posledních dní ale Paroubka vede k přesvědčení, že jde o profesionální hru bezpečnostních složek. "Na tak neuvěřitelné výroky není třeba reagovat, rozumní lidé si vytvoří názor sami," odmítl se tvrzeními Paroubka blíže zabývat místopředseda ODS Petr Nečas. Paroubkova slova podle něj zpochybňují schopnosti šéfa ČSSD zastávat vysokou funkci ve státním aparátu.


Předseda ČSSD odmítl teorii, že by "kauzu Pohanka" organizoval někdo uvnitř sociální demokracie, aby oslabil jeho pozici. "To by sociální demokraté nedokázali zorganizovat. To říkám za těch 17 let, co tu stranu znám," dodal se smíchem. Taková operace je podle něj nad síly amatérů.


Do souvislosti s případem Pohanky dal Paroubek i zprávu o tom, že ministr vnitra Ivan Langer nechal z bezpečnostních důvodů odvézt rodinu do zahraničí. Každý odborník na bezpečnost podle Paroubka ví, že přesun do zahraničí znamená mnohem větší riziko, než kdyby zůstali v České republice. "Prostě některé věci jsou divadlo," dodal. Paroubek prý také dostává výhrůžné textové zprávy. "Kdybych vám ukázal ty 'esemesky', které dostávám, tak bych musel žít permanentně s rodinou v zahraničí," řekl předseda ČSSD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist