Nová zpráva (18.50): Pohanka promluvil pro server aktulne.cz
Pro server aktualne.cz Michal Pohanka trvá na tom, že jej předseda frakce ČSSD Michal Hašek vyzval k tomu, aby se vzdal mandátu a navíc mu měl vyhrožovat v případě, že tak neučiní. "Dělej, jak chceš. Teď po tobě půjde policie a budeš to mít hodně těžký," uvedl Pohanka. K tomu, že Hašek jeho verzi popírá, Pohanka řekl, že Hašek nemluví pravdu. U jednoho z rozhovorů s Haškem měl být dokonce přítomen i Jiří Paroubek. To, že Pohankovi někdo poničil kancelář a sledoval jeho sekretářku, poslanec uvedl, že se "začaly dít divné věci" a proto požádal o policejní ochranu.


K dotazu, jak se zachová při hlasování ve sněmovně uvedl, že zváží svůj další postoj. "Tím, že jsem z ČSSD vystoupil, budu zvažovat svůj vlastní názor a nebudu se řídit názorem, který by mi byl z nějaké strany dáván. Teď jsem v pozici nezávislého poslance," uvedl Pohanka. Nemyslí si, že by útok na jeho osobu byl kvůli tomu, že jej někdo považuje za "slabý článek" v ČSSD (možný přeběhlík), ale považuje to za výsledek vnitrostanických bojů.

Původní zpráva
Poslanec Michal Pohanka vystoupil z poslaneckého klubu sociální demokracie. Předseda frakce ČSSD Michal Hašek řekl, že mu to Pohanka písemně oznámil ve středu ráno.


Sociální demokraté však celý den marně po poslanci pátrají. "Není žádný poslanec sociální demokracie, který by uvažoval nebo avizoval, že má v úmyslu odejít z poslaneckého klubu nebo opustit řady ČSSD," prohlásil Hašek. Reagoval tak na spekulace, že Pohanku mají následovat i dva další zákonodárci, údajně poslanci ČSSD z Vysočiny a z jihu Moravy. Hašek neví, proč se Pohanka neozval, nemyslí si, že by ale byl nezvěstný "v policejním slova smyslu". Dokládá to tím, že se řádně omluvil na schůzi sněmovny.


Topolánek: Někdo mi zavolal, že Pohanka požádal o policejní ochranu
Premiérovi a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi někdo telefonicky oznámil, že poslanec Michal Pohanka, který vystoupil z parlamentní frakce ČSSD, požádal o policejní ochranu, a to zřejmě před někým z ČSSD. S odvoláním na vyjádření Topolánka o tom informoval Český rozhlas - Radiožurnál.


Policejní prezident Vladislav Husák ale popřel, že by policie Pohanku hlídala. "Podle mých informací do současné doby nemá žádnou policejní ochranu ani o ni není podle mých současných informací požádáno," řekl Husák ČRo.


Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková na dotaz iHNed.cz uvedla, že nemůže podávat informace, zda někdo požádal o policejní ochranu, porušila by tím zákon.


David Rath, který Pohanku jmenoval svým náměstkem na ministerstvu zdravotnictví, serveru iHNed.cz potvrdil, že Pohanka z klubu vystoupil. "Těžko říci, zda to je definitivní, znám ho docela dlouho," uvedl Rath.


Podle bývalého ministra zdravotnictví v Paroubkově kabinetu byl na Pohanku vyvíjen nátlak ze strany policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem ÚOOZ. Na dotaz, zda má pro svá tvrzení důkazy, odvětil, že se novináři ptají jako komunističtí novináři v sedmdesátých letech 20. století. Ti prý také chtěli důkazy po chartistech, když tvrdili, že jsou šikanováni režimem. "Vy totiž nejste novináři, ale pitomci," ukončil debatu Rath.


Bublan nemá informace, že by byl Pohanka vydírán
Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Fratišek Bublan (za ČSSD) na dotaz redakce iHNed.cz uvedl, že nemá informace, že by Pohankova rezignace souvisela s Kubiceho Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. "Nemám k tomu žádné informace, takže to neumím komentovat," řekl. "Všechno ostatní budou spekulace," dodal bývalý ministr vnitra. Podle Bublana by se měl především Pohanka jasně vyjádřit, co ho vedlo k opuštění poslaneckého klubu.


Podle poslance Ratha je nyní již jasné, o kterém poslanci mluvil v úterý předseda ODS Mirek Topolánek. Topolánek totiž uvedl, že ví o poslanci, který je vydírán kvůli sestavování nové vlády. Neprozradil ani jeho jméno, ani z které je strany. "Řekl jsem, že o některém vím, a o tom některém vím," řekl pouze novinářům.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek si ještě bude chtít s Pohankou promluvit. "Budeme s ním dnes chtít hovořit, aby řekl, jaké byly skutečné důvody jeho rozhodnutí. Samozřejmě se budeme snažit, aby setrval," prohlásil. S poslancem by se podle něj měl sejít šéf poslaneckého klubu, věc je také záležitostí jihomoravské krajské organizace.


Langer odmítá, že by byl Kubiceho útvar politickou policií ODS
Současný ministr vnitzra Ivan Langer odmítá nařčení ČSSD, že by byl ÚOOZ politickou policií ODS."Nejen že odmítám, ale nevěřím tomu, že ÚOOZ by byl politickou policií. Prostě se sociální demokracii vrací bumerang, který vyhodila. Ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, prostě policie odhalila to, že jsou se sociální demokracií spojeni lidé, kteří podváděli a chystali fyzickou likvidaci některých lidí," řekl v rozhovoru pro středeční MfD. Dodal však, že namá žádné jiné informace o plánu zavraždění šéfa útvaru Jana Kubiceho, než odvysílala TV Nova.


Langer odmítá nařčení Paroubka, že je nebezpečný státu. "To, co říká Jiří Paroubek, považuji za strašně nebezpečné. Teď to řeknu jako právník: on mě obviňuje, že jsem zneužil pravomoc veřejného činitele jako ministr vnitra a zasáhl do toho případu. A to je obvinění, které nese významné rysy naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy," citovala MfD ministra.


Pohanka: Vyzval mne Hašek kvůli reportáži
Pohanka ve svém prohlášení tvrdí, že k odchodu ho vyzval předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. "Před několika dny mne vyzval předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, abych se vzdal poslaneckého mandátu a vystoupil z ČSSD. Jako důvod uvedl informace uvedené v reportáži TV Nova. Tato skutečnost na mne hluboce zapůsobila. Zjistil jsem, že ČSSD začíná být stranou, ve které se nediskutuje, ale poroučí," uvedl Pohanka.


Pohankovi se nelíbí, že by měl odstoupit na základě principu předpokládané viny, principu, který nebyl součástí žádného dokumentu ČSSD. "To mi připomíná 50. léta, kdy byli lidé nuceni odcházet z funkcí přesto, že byli nevinní. Skutečnost, že se v ČSSD takové názory uplatňují, mne vedla k rozhodnutí vystoupit z ČSSD a jejího poslaneckého klubu. Zvažoval jsem také, že se vzdám poslaneckého mandátu, protože jsem ho získal díky ČSSD," uvedl poslanec. Hašek Pohankovu interpretaci odmítá.


Pohanka v minulosti zastával pozici ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a v době Rathova působení na ministerstvu zdravotnictví byl jeho náměstkem. Pohankovo jméno se v nedávné době objevilo v reportáži televize Nova natočené skrytou kamerou v souvislosti s machinacemi s penězi s fondů EU. Starosta Budišova Ladislav Péťa, který je v tomto případu jedním z obviněných jej označila za "hráče" a člověka, s jehož pomocí počítal. Péťa na záznamu Novy mluvil o možné vazbě na projekt mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které má vzniknout v nemocnici u svaté Anny. Ministerstvo zdravotnictví projekt prověřuje. Jakoukoliv spojitost s Péťou a jeho společníky Pohanka popřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist