ODS nehodlá skládat vládu založenou na poslanci, který opustil svou mateřskou stranu a byl by ochoten se přidat k opačnému politickému táboru. Nejsilnější strana tak reagovala na rozhodnutí Michala Pohanky vystoupit z poslaneckého klubu ČSSD i ze strany.

"I tento konkrétní případ ukazuje, že není správné a odpovědné řešení stavět vládu v této zemi na pohnutkách toho či onoho poslance a jeho přeběhnutí z té či oné politické strany někam jinam," řekl místopředseda ODS Petr Nečas pro ČTK. Záměr prezidenta Václava Klause nejmenovat vládu založenou na "přeběhlíkovi" podle něj platí pro všechny strany a pro všechny případy.

Paroubek jen "blufuje"
Oslabení poslanecké frakce ČSSD podle ODS jen potvrzuje názory, že předseda strany Jiří Paroubek jen "blufuje", když mluví o většinové podpoře své případné vlády. "Vždy jsme tvrdili, že Jiří Paroubek nemá 101 hlasů. Po jednání pana prezidenta s KSČM nemá ani 100 hlasů, protože ani komunisté nechtějí vládu založené na přeběhlících. A dnes se ukazuje, že Jiří Paroubek nemá ani 74, ale jenom 73 hlasů. Takže od 73 ke stojedničce je poměrně velký rozdíl," uvedl Nečas. Místo úvah o "přeběhlické" vládě je podle něj jediné poctivé řešení dohoda o předčasných volbách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist