ODS nehodlá skládat vládu založenou na poslanci, který opustil svou mateřskou stranu a byl by ochoten se přidat k opačnému politickému táboru. Nejsilnější strana tak reagovala na rozhodnutí Michala Pohanky vystoupit z poslaneckého klubu ČSSD i ze strany.
"I tento konkrétní případ ukazuje, že není správné a odpovědné řešení stavět vládu v této zemi na pohnutkách toho či onoho poslance a jeho přeběhnutí z té či oné politické strany někam jinam," řekl místopředseda ODS Petr Nečas pro ČTK. Záměr prezidenta Václava Klause nejmenovat vládu založenou na "přeběhlíkovi" podle něj platí pro všechny strany a pro všechny případy.
Paroubek jen "blufuje"
Oslabení poslanecké frakce ČSSD podle ODS jen potvrzuje názory, že předseda strany Jiří Paroubek jen "blufuje", když mluví o většinové podpoře své případné vlády. "Vždy jsme tvrdili, že Jiří Paroubek nemá 101 hlasů. Po jednání pana prezidenta s KSČM nemá ani 100 hlasů, protože ani komunisté nechtějí vládu založené na přeběhlících. A dnes se ukazuje, že Jiří Paroubek nemá ani 74, ale jenom 73 hlasů. Takže od 73 ke stojedničce je poměrně velký rozdíl," uvedl Nečas. Místo úvah o "přeběhlické" vládě je podle něj jediné poctivé řešení dohoda o předčasných volbách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist