Sociálním demokratům bude možná při jednání sněmovny o důvěře vládě chybět nemocný poslanec. Jasno o tom bude až v úterý, kdy schůze dolní komory začíná. Za určitých okolností by taková absence vzhledem k vyrovnaným poměrům sil mohla mít klíčový vliv na osud kabinetu Mirka Topolánka (ODS) a případně mu i pomoci k získání důvěry.


Předseda sněmovní frakce ČSSD Michal Hašek ale věří, že nakonec bude klub sociální demokracie kompletní. "Nevylučuji, že u některého z kolegů by zdravotní komplikace mohly být vážným problémem pro účast, zatím to nebudu specifikovat," prohlásil. Dodal, že ČSSD má "několik kolegů, kteří jsou nemocní vážně", ale předpokládá prý, že na schůzi sněmovny přijdou.


ČSSD doufá, že by ODS případně párovala
Kdyby však někdo z nemocných přijít nemohl, hodlá ČSSD podle Haška požádat ODS o "vypárování", tedy vyvážení neúčasti svého poslance neúčastí někoho z ODS.


"Byli jsme to my, kdo při ustavující schůzi sněmovny nabídl pár za tehdy vážně nemocného kolegu (poslance ODS Miloše) Pateru, a očekávám, že v případě, že by nastalo něco podobného (v ČSSD), že se ODS zachová v tuto chvíli stejně," dodal.


Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř sdělil, že o zdravotních problémech nejmenovaného poslance ČSSD již slyšel. Předseda klubu ČSSD Michal Hašek ho již prý kontaktoval. "ODS se bude chovat slušně. Na debatu o takové žádosti jsme připraveni," řekl.


Absence některého sociálního demokrata by nabyla na významu, kdyby všechny ostatní kluby byly kompletní a ve chvíli, kdyby nejen ODS a zelení, ale případně i všichni lidovci hlasovali pro Topolánkovu vládu. V takovém případě by totiž pro kabinet bylo 100 hlasů, zatímco proti nejvýše 99 sociálnědemokratických a komunistických. Vládě by to na získání důvěry stačilo.


Parkanová žádá společný postup poslanců KDU-ČSL
Lidovci o definitivním postoji k Topolánkově vládě rozhodnou v úterý dopoledne na společném jednání celostátního výboru a poslaneckého klubu, které navštíví i premiér. Zatímco dosud hovořili nejčastěji o variantě, že by opustili jednací sál, během pondělí naznačili, že by mohli pro kabinet zvednout ruku stejně jako občanští demokraté a zelení.


"Můj odhad je, že se bude více než minule mluvit i o variantě aktivní podpory. Výsledek si vůbec netroufám odhadnout," prohlásila předsedkyně poslanců KDU-ČSL Vlasta Parkanová. Na klíčové hlasování by mělo dorazit všech 13 poslanců lidové strany. Parkanová hodlá usilovat o to, aby se frakce sjednotila na společném postupu. "Jsem připravena obětovat i vlastní názor, pokud by ten převažující postoj byl odlišný," poznamenala.


Například místopředseda KDU-ČSL a senátor Jiří Stodůlka se přiklání k přímé podpoře Topolánkova kabinetu. Připomněl, že odborné komise strany po prostudování programového prohlášení doporučily vládu podpořit. "Osobně bych neměl potíž pro Topolánkovu vládu hlasovat. Bylo by dobré, aby už republika měla vedení. Pokud vláda důvěru nezíská, začne vše od začátku," řekl.


Zelení jsou pro Topolánkův kabinet
Strana zelených se již o víkendu shodla, že vládu ODS podpoří. Předseda Martin Bursík sdělil, že při hlasování nebude chybět žádný ze šesti poslanců jeho strany. Všichni se také podle něj s největší pravděpodobností budou řídit doporučením republikové rady a Topolánkovu vládu podpoří. Definitivně se prý ale rozhodnou až po Topolánkově projevu ve sněmovně.
Předseda ODS by se měl podle zelených zavázat, že dovede zemi k předčasným volbám a nebude měnit volební zákon v neprospěch malých stran.