Ministerský předseda a šéf ODS Mirek Topolánek tvrdí, že jeho podnikání ve firmě VAE je nezpochybnitelné z hlediska zákonnosti i podnikatelské etiky. Zopakoval, že když prodával své akcie, už nebyly zastavené. Na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že šéf ČSSD Jiří Paroubek se jej snaží kauzou VAE zdiskreditovat, aby dostal svou stranu zpátky k moci.


"Na základě informací, které mohu obtížně doložit, vím, že existovalo politické zadání ze strany ČSSD kriminalizovat moji podnikatelskou činnost ve VAE," prohlásil premiér. Míní, že sociální demokracie se jej snaží poškodit před blížícími se komunálními a senátními volbami a kongresem ODS, který by ho mohl odvolat. Po případném odstranění Topolánka by bylo možné "pokusit se o nějaké nové řešení ČSSD - ODS k sestavení nové vlády, což já odmítám," zdůraznil Topolánek. ODS ale podle něj spolupráci s Paroubkovou ČSSD nepřipustí. "Je to zbožné přání Paroubka," konstatoval předseda nejsilnější parlamentní strany.


"Pan Topolánek je domýšlivý. Jeho není potřeba zničit, protože on se zničil sám," reagoval Paroubek. Nemá prý zájem na velké koalici s ODS. "Mám zájem, abych ustavil vlastní vládu, takže pan Topolánek si trošku fandí," uvedl expremiér. Zopakoval, že Topolánek by měl co nejrychleji odstoupit. "To, co se stalo s jeho podnikáním, je ostuda naší země," dodal.


Během svého vystoupení Topolánek odpověděl na deset otázek, které formou placeného inzerátu vyšly v denním tisku na základě dotazů, které Topolánkovi v úterý adresovali redaktoři Mladé fronty Dnes.


Topolánek uvedl, že se žádného úvěrového podvodu nedopustil, věc několikrát vyšetřovala policie, aniž zjistila jeho vinu. "Úvěr byl přezajištěn, banka dostala všechny potřebné informace, všechny peníze se použily na investice, všechny peníze z jejího prodeje šly na umoření dluhu. Zaplatili jsme více, než jsme dlužili. Žádné peníze jsme nikam nepřevedli, naopak společnost utrpěla ztrátu a hodnota firmy se snížila," shrnul své argumenty.


"Za to, co se dělo s pohledávkou dále, odpovídá město, tedy i Paroubek, ne Mirek Topolánek," připomněl Topolánek, že expremiér byl v té době náměstkem pražského primátora. Zdůraznil, že ho nikdo nikdy o plnění směnky nepožádal.


Topolánek svůj podíl ve VAE prodal loni v srpnu za 2,5 milionu korun, a to podle vlastních slov za nevýhodných podmínek. Peníze použil na koupi bytu. "Akcie nebyly v době prodeje zastaveny," prohlásil. "Tím, že jsem peníze investoval do koupi bytu, jsem se tedy majetku nezbavil, naopak jsem ho zhodnotil. Nemůže se tedy jednat o úvěrový podvod," podotkl.


Policie vyšetřuje Topolánka a jeho společníky ve firmě VAE v souvislosti s téměř sedmdesátimilionovým úvěrem, který firma získala v roce 1999 u První městské banky. Část peněz firma bance nevrátila. Případ dluhu VAE začal v únoru 1999, kdy si firma, v níž měl nynější premiér čtvrtinový podíl a do roku 2003 byl předsedou představenstva, půjčila u První městské banky 67,5 milionu korun na převzetí tepelného hospodářství v Kroměříži. Podnikatelský záměr ale nevyšel a firma z úvěru splatila jen část, která činila 53 milionů.


I s úroky bance VAE dál dlužila 15,9 milionu korun. Po krachu První městské banky přešly v prosinci 2000 její pohledávky na hlavní město Prahu. Dluh VAE převzal magistrát v ceně 11,9 milionu korun. Firma následně nabídla splátkový kalendář, ale město jej nepřijalo a pohledávku prodalo firmě BB Cash za 5,5 milionu korun. Dluh nakonec od BB Cash získala společnost Eltodo, která s VAE spolupracovala na energetických zakázkách.


Kdyby podle Topolánka bylo na pohledávkách jeho firmy něco špatného, měla to odhalit První městská banka, ve které byl Paroubek předsedou dozorčí rady. "Kdyby měl sebemenší podezření, určitě by zasáhl," řekl Topolánek na adresu svého rivala.