Zdravotním pojišťovnám letos chybí osm miliard po sérii škrtů a zvyšování daní vláda otevírá kasu a začíná z ní rozdávat. Nepůjde však jen o patnáct miliard pro průmysl, školství nebo dopravu, které Nečasův kabinet v pondělí přislíbil utratit „na podporu růstu“. Jak zjistily Hospodářské noviny, finanční injekce se v tichosti chystá také pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

„Je to rozpracované,“ potvrdil Jan Gregor, náměstek ministra financí, který až dosud jakékoli navyšování zdravotnického rozpočtu odmítal.

Dluhy u VZP na prodej

Na ministerstvu financí už proto připravují plán, jak pojišťovnám v příštím roce narychlo pomoci: stát má podobně jako v minulosti odkoupit především od VZP její pohledávky za dlužníky. Tím by obratem vylepšil stav účtu, který je u největší pojišťovny po většinu měsíce nula.

Nynější ekonomické vyhlídky, na kterých příjmy pojišťoven kvůli odvodům z platů přímo závisí, jsou však natolik nedobré, že kabinet spolu s blížícími se volbami začínají děsit. Navíc už letos má být ztráta zdravotních pojišťoven osm miliard korun.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.