Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce podle Českého rozhlasu zrušit regulační poplatky za pobyt dětí v nemocnici. Ministerstvo to podle něj navrhne v balíčku zákonů o veřejném zdravotním pojištění. S novelami chce prý přijít na vládu do několika týdnů.

„Chtěli bychom, aby se poplatky snížily nebo zrušily ve sféře hospitalizační péče, aby se tak přinesla sociální úleva nejchudším rodinám," cituje rozhlas Hegera.

Předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová s návrhem souhlasí. Děti by podle ní v nemocnicích zůstávaly tak dlouho, jak je potřeba. A ne podle finančních možností rodičů.

„Finanční dopad zrušení regulačních poplatků nebude mít nějaký zásadní dopad na hospodaření nemocnic,“ dodává.

Heger tak trochu přibližuje politiku ministerstva plánům sociálních demokratů, kteří chtějí jít do příštích voleb se strategií, že poplatky za pobyt v nemocnici pro všechny pacienty zruší. Přispívat by měli na jídlo.

Od 1. prosince loňského roku hradí pacienti sto korun za každý den, který stráví v nemocnici, odborných léčebných ústavech či v léčebnách dlouhodobě nemocných. Poplatek se vztahuje i na dětské pacienty jak v nemocnicích, tak v dětských ozdravovnách. Od poplatku jsou osvobozeni například novorozenci.

Lidé, kteří od státu pobírají takzvané dávky v hmotné nouzi, jsou ale od poplatků osvobozeni, pokud přinesou potvrzení, které není starší 30 dnů.

Zrušením poplatků pro děti si Heger možná jen umetává cestu pro zavedení úhrady za amalgámové plomby. Ty ministerstvo podporované zubaři dlouhodobě prosazuje. Proti jejímu zavedení ale byla část koaličních partnerů TOP 09.