Podle nové předlohy zákona, která míří na posouzení do Senátu, se dítě může samo rozhodovat o léčbě, jestliže ho doktor uzná rozumově vyspělým. V případě, že se lékaři takový stav zdát nebude, rozhodnou o jeho léčbě rodiče, případně jejich zmocněnci.

"Je velmi pozitivní, že tato norma byla konečně zrušena. Vznikaly kvůli ní obrovské problémy. Když nebylo možné dohledat jednoho z rodičů, dítě nemohlo léčení podstoupit. Co si ale jako lékař mám představit pod pojmem 'rozumově vyspělý', to nevím," komentoval novou předlohu tiskový mluvčí Michal Sojka z České lékařské komory.

Novela ruší i povinnost lékaře požadovat nový informovaný souhlas s léčbou po uplynutí 30 dnů a mění podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb.

Lékařská komora zveřejnila seznam všech lékařů v Česku i s údaji o jejich práci - čtěte ZDE

Z předlohy zákona se ale vypustila změna podmínek pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud bude ohrožovat sebe nebo okolí, nebo bude pod vlivem návykových látek. Do novely se nedostalo ani oznámení o hospitalizaci a omezení pacienta soudu. Tyto body novely by totiž mohly být v rozporu s mezinárodními úmluvami.