Ústecká Krajská zdravotní musí podle deníku MF Dnes vrátit dotačnímu úřadu ROP Severozápad 111 milionů korun. Ještě vloni přitom úřad požadoval vrátit celou dotaci 353 milionů za údajně předražené zdravotnické přístroje.

Rozhodnutí úřadu vychází z názoru Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který společnost provozující pět velkých nemocnic v Ústeckém kraji napadla u soudu.

Soud vydal vloni v lednu zatím jen předběžné opatření, že firma nemusí do jeho rozhodnutí zaplatit pokutu 700 tisíc korun.

"Ministerstvo financí potvrdilo naše rozhodnutí a bude nařízen odvod," řekl deníku předseda Výboru regionální rady Severozápad Petr Navrátil. Proti vracení peněz už podle něj není možnost odvolání a společnost musí peníze zaplatit do konce letošního roku.

Původně chtěl úřad vrátit celých 352 milionů korun, Krajská zdravotní se ale proti rozhodnutí odvolala k nadřízenému orgánu, ministerstvu financí, které odvolání zamítlo. Společnost se zatím k nové částce, kterou by měla vracet, nevyjádřila.

Kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu, ze kterého vychází i vracení dotace, se už společnost s úřadem soudí.

Vloni v lednu Krajský soud v Brně rozhodl o předběžném opatření k správní žalobě, díky němuž nemusí firma platit pokutu za chyby při zadávání veřejných zakázek na nákup zdravotnických přístrojů z roku 2008.

Vedení Krajské zdravotní tehdy uvedlo, že pokud jí soud nedá za pravdu, chce podat i kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

Související