V roce 2014 by si kuřák neměl zapálit v běžných českých restauracích, děti a mladiství do 18 let by se k alkoholu a cigaretám téměř neměli dostat, pod kontrolu se dostanou i elektronické cigarety a směsi do vodních dýmek. Zakázán bude prodej cigaret a alkoholu v automatech, pojízdných prodejnách.

Novela zákona, kterou posvětila vláda premiéra Nečase, chce razantně omezit přístup k návykovým látkám. Za jeho porušení budou padat vyšší pokuty - až milion korun.

"S kouřením má zkušenost polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých. Pravidelně kouří osmnáct procent dětí ve věku patnácti let. I v konzumaci alkoholu a marihuany zaujímá Česko přední místa mezi ostatními státy," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), proč vyrazil do boje proti tabákové a alkoholové lobby.

Kromě dětí se má ochrana zákona vztahovat i na dospělé nekuřáky. Ti už by například neměli být obtěžováni kouřením v uzavřených místnostech restaurací a kaváren. Kouřit se naopak bude moci dál na zahrádkách restaurací.

Do restaurace bez cigarety

"Rozdělení na nekuřáckou a kuřáckou část už nebude možné. Uzavřené prostory budou jen nekuřácké," poznamenal poslanec ODS Boris Šťastný, který se snaží prosadit přísnější protikuřácký zákon už dva roky. Nyní, díky vládní podpoře, věří, že se to podaří.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka se nový zákon bude vztahovat i na prodej elektronických cigaret a směsí do vodních dýmek. Cigarety a alkohol si lidé sice budou moci i nadále objednat přes internet, ale převzít je budou smět pouze osoby starší 18 let.

Pivo a jiný alkohol by už od příštího roku neměly být levnější než nealkoholické nápoje. Restaurace totiž budou mít povinnost mít v nabídce minimálně jeden nealko nápoj, který bude levnější nebo stejně drahý jako ten alkoholický.

Vyšší pokuty

Novinkou chystaného zákona také je, že provozovatelé restauračních zařízení už nebudou odpovědni pouze za to, zda nalijí alkohol mladistvému, ale musí sledovat, aby v jeho podniku lidé do 18 let vůbec alkohol nepili. A pokud budou evidentně opilí, musejí je vykázat.

Zpřísňují se i sankce. "Za prodání nebo podání alkoholu hrozí až milion korun," konstatoval náměstek Polák.