Zdravotní pojišťovny vypovědí do konce roku smlouvy všem nemocnicím a celý příští rok budou jednat o smlouvách nových. Na tomto postupu se pojišťovny dohodly v pondělí s ministerstvem zdravotnictví ve společném memorandu.

Cílem je zrušit deset tisíc nadbytečných lůžek, přesměrovat péči do ambulancí a z uspořených peněž umožnit nemocnicím zvýšit platy zdravotníkům.

Asociace českých a moravských nemocnic považuje krok ministerstva s pojišťovnami pro ně za likvidační.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák uvedl, že se všechny pojišťovny shodly na tom, že lůžková síť se musí změnit.

Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček potvrdil, že zaměstnanecké pojišťovny zřejmě už počátkem prosince začnou výpovědi smluv podávat. "Není záměr likvidovat péči či šikanovat nemocnice," zdůraznil Gajdáček.

Příloha ke stažení: MATRICE-vertikal.png

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich v ČT uvedl, že malé nemocnice poskytují 62 procent péče. Nyní se obává, že neuzavření smluv s pojišťovnou může být pro mnohé likvidační. "Důležité je vědět, že nemocnice nejsou placeni podle počtu lůžek, ale podle výkonů. Bohužel do dnešní doby nám nikdo nepředložil kritéria, podle kterých by se mělo postupovat," kritizoval memorandum.

V České republice bylo na konci loňského roku ve 189 nemocnicích 62 219 lůžek, z nich 52 590 akutních a 7 398 ošetřovatelských.

Lůžka zruší i fakultní nemocnice

Úspory lůžek se dotknou i fakultních nemocnic. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chystá do konce letošního roku zrušit 1500 lůžek, za celý rok 2500. Heger řídí 11 nemocnic a sedm ústavů s celkem 18 144 lůžky, z nich 16 755 je akutních.

Příští rok se také změní způsob platby nemocnicím, pojišťovny už nebudou nemocnicím dávat pevné rozpočty, zaplatí za diagnózu, tedy částku za pacienta. Bude v zájmu nemocnic zkrátit ošetřovací doby a léčit efektivně, aby platba nejen stačila, ale nemocnice z ní měla také příjem. Se zkrácením ošetřovacích dob klesne potřeba lůžek.

Příloha ke stažení: MATRICE-vertikal.png