Policie podezřívá hlavního hygienika Michaela Víta ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Důvodem je zakázka na strategické poradenství, kterou Vít dával od roku 2003 manželovi své dobré známé Otakaru Vychodilovi.

Bývalý poslanec ODS si přišel ročně na miliony korun, přestože konzultace často probíhaly pouze po telefonu a na ministerstvu si hygienik Vít na obdobnou práci drží ještě zvláštní odbor.

"Policie zahájila ve věci úkony trestního řízení," uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Hlavnímu hygienikovi by kvůli značnému prospěchu hrozilo v případě prokázání viny a odsouzení až desetileté vězení.

 

 

Policii na podivnou zakázku upozornila Transparency International (TI). Společnost totiž získala dokumenty týkající se poptávkového řízení na strategické poradenství pro ministerstvo zdravotnictví. To se podle TI zřejmě vůbec nekonalo a zakázku získal externí poradce Otakar Vychodil.

Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace vydělal do roku 2009 celkem asi 2,5 milionu korun. V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla odbor zaměřený na stejné věci Vychodilova manželka Karla Říhová.

Vít prý na spolupráci nic zlého nevidí. "Stejně jako je to běžné u soukromých subjektů, i jednotlivé úřady ve státní správě využívají v oblasti poradenství externích subjektů," řekl dříve serveru Týden.cz.

Související