Zástupci farmaceutických firem by už v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. Přímé placení případných různých výhod a cest doktorům by už nemělo být možné.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje zřízení fondu, do něhož by farmaceutické firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by rozhodovala komise. V přestávce čtvrtečního jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s radou NERV to řekl její člen Miroslav Zámečník.

NERV ustavila zvláštní pracovní skupinu, která se věnuje reformě zdravotnictví. Její činnost koordinuje právě Zámečník. Čtvrteční schůzka s vedením ministerstva měla na programu mimo jiné potlačení korupce ve zdravotnictví.

"Je třeba oddělit tu sféru tak, aby nevznikala zbytečná podezření, že existuje komerční zájem a snaha vyhovět tomu, kdo se na financování podílí," uvedl Zámečník.

Fond zprůhlední tok peněz

Dodal, že cílem není snížit objem peněz, které do systému putují. Zprůhlednění toku financí by mohl přinést právě navrhovaný fond, do něhož by měly firmy přispívat. Peníze by rozdělovala komise. Fondy by mohly mít podle Hegera fakultní nemocnice, podle Zámečníka by mohl existovat jeden centrální pro celou republiku.

V minulosti média informovala několikrát o případech, kdy lékaři dostávali peníze od farmaceutických firem za to, že pracovali na "studii" o účincích jejich přípravku, který pak přednostně předepisovali. Zprávy se týkaly také toho, že někteří doktoři za to získali třeba pobyt u moře, který se oficiálně označoval za kongres.

Heger zakáže přímé financování cest lékařů

Ministr zdravotnictví má v plánu přímé financování cest lékařů zakázat. Chce podle svých slov "omezit interakci" mezi doktory a firmami. "Firmy mají peníze a snaží se ovlivňovat lékaře k předepisování léků," řekl Heger.

Podle něj se taková "kongresová turistika" rozmohla.

Léky se musí nakupovat efektivněji

NERV vidí možné úspory také v efektivnějším nakupování léků. Zdravotní pojišťovny by měly vytvářet takzvané pozitivní lékové seznamy, tedy seznam doporučených léků, u kterých se podařilo s firmami dohodnout nejnižší cenu. Podle centrálního seznamu by vybíraly léky nemocnice i ambulance, což teď není. Seznamy mají jen jednotlivé nemocnice. Vedle toho by zařízení mohla dál vypisovat elektronické aukce na další léky a státní nemocnice by kupovaly léky hromadně.

Heger doplnil, že zkontroluje, jak nemocnice plní pravidla protikorupční strategie, například zda vyvěšují zakázky na internet. Ředitelům, kteří by se dopustili nějaké "nedisciplíny", hrozí za to i odvolání.