Protikorupční policie si vyžádá od pražské motolské nemocnice celý záznam vystoupení jejího ředitele Miloslava Ludvíka z výjezdního zasedání ve Špindlerově Mlýně, jehož části se objevily na internetu. "Nahrávku vyhodnotí a rozhodne, zda se kauzou bude zabývat," řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Ludvík na videu (prohlédnout si ho můžete ZDE) mluví o korupci při výběrových řízeních a významných pacientech neboli "kuliších", díky nimž nemocnice prý dostává také peníze.

"Záznam budeme analyzovat a vyhodnotíme, zda se na něm nachází něco, co by mohlo zakládat podezření ze spáchání trestného činu," uvedl Skřepek. Sedmiminutová nahrávka se objevila v úterý na serveru YouTube a záhy na Facebooku na zdi protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme. Ludvík chce celou nahrávku zveřejnit ve čtvrtek, podle něj nejde o korupční systém, nejsou privilegovaní pacienti a neexistuje přednostní péče.

Nejsme sami, kdo využívá "kulichy"

Sám Ludvík ve čtvrtek na tiskové konferenci označil únik videa z porady ve Špindlerově Mlýně za třetí útok na nemocnici v řadě.

Za první útok označil nepodepsaný doporučený dopis s několikastránkovou peticí, který měl útočit na vedení nemocnice. A druhým útokem měla být petice sbírající podpisy lékařů, kteří "jsou pod soustavným tlakem nemocnice".

 "Obracejí se na mě lidé, kteří říkají třeba – máme babičku v nemocnici, myslíme si, že to dělají špatně, nebyl by možný druhý názor? Tam rád pomohu," prohlásil mj. Ludvík s tím, že se ale setkává i s lidmi, kteří známost zneužívají.

Jako příklad uvedl, že mu zavolá někdo, kdo se označí za významného manažera či politika. A chce po něm, aby jejich nějaká blízká osoba dostala v nemocnici přednost. "Chce abych operoval rychle, ať nemusí čekat. Takovým lidem třísknu telefonem nebo je vyhodím z kanceláře, klidně se zeptejte na mém sekretariátu," dušoval se Ludvík.

Pět firem soutěží a vítězové se střídají

Na sestříhaném záznamu, který autor opatřil mezititulky a spojil s televizním pořadem Máte slovo, se ředitel Ludvík ve svém vystoupení zmiňuje třeba "o korupci zdravotníků ze strany dodavatelů".

"Páni přednostové, primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které můžou dodat materiál. Tak se řekne – firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí," říká na videu ředitel nemocnice.

Server iDnes.cz ve středu odvysílal vyjádření ředitele nemocnice. Uvedl v něm, že je záznam oficiální a vznikl "před 220 lidmi". Šéf nemocnice řekl, že se nechystá z funkce odstoupit. To by prý měli udělat ti, kteří za materiálem jsou a kteří ho sestříhali. Dodal, že k záznamu měla přístup "jediná osoba".

Video skvěle posloužilo Kubkovi

Medializace videomateriálu ve čtvrtek skvěle posloužila šéfovi České lékařské komory Milanu Kubkovi. Ten při sporu ministerstva zdravotnictví a lékařů sdružených v akci Děkujeme, odcházíme demonstroval na Ludvíkově případu způsoby, jak vedení nemocnice, která podléhá ministru Leoši Hegerovi, může řídit finanční toky.

"Lidé viděli, jak může být řízena nemocnice, která přímo spadá pod ministra. Nemáme jistotu, že peníze určené na platy lékařů neskončí v bahně korupce," řekl Kubek.

Lékaři tak poukázali na to, že stát jim nedává garance skutečného zvýšení platů. Obávají se totiž, že Hegerem slíbených 1,5 miliardy by nemuselo skončit na výplatních páskách.

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v Česku. Má přes 2400 lůžek. Ročně jejími ambulancemi projde přes 860 000 pacientů, 70 000 lidí je hospitalizováno. Nemocnice má víc než 5000 zaměstnanců, z nichž je 1130 lékařů. K nynější protestní akci Děkujeme, odcházíme se jich tu připojila jen hrstka.