Za den strávený v nemocnici zaplatí pacient o 40 korun více. Sloučí se některé zdravotní pojišťovny a upraví jejich pravomoci a povinnosti. Do ČR přijdou levnější léky. Vytvoří se úhradové standardy, tedy mantinely pro to, co má být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a na co by si mohl připlatit pacient. Vzdělávání lékařů bude kvalitnější, zvýší se kompetence sester v nemocnicích.

To jsou některé z klíčových bodů reformy zdravotnictví, jejíž harmonogram ve čtvrtek představil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Toho také prezident Václav Klaus přijme v pátek na Pražském hradě.

Ministr reformu staví i na redefinování správného postupu při poskytování péče, na kontrole vstupu nových technologií a úpravě pravomocí a povinností pojišťoven.

V připomínkovém řízení je už nyní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mimo jiné zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici ze 60 na sto korun za den, snižuje ceny levnějších generických léků zhruba o třetinu a připravuje i změnu regulačního poplatku za položku na receptu a za recept. Norma by měla vejít v platnost během letošního roku. Novela také zruší zákaz připlácení. Pacienti by si tak mohli už letos připlatit na lepší materiál, a až budou hotové standardy péče, tak i na lepší péči.

Novela rovněž umožní slučování zdravotních pojišťoven, vstup nových levnějších léků do ČR urychlí například tím, že zjednoduší správní řízení. Než se tak stane, chce ministr zbrzdit růst cen léků prodloužením omezení, kterým loni na rok úředně klesly o sedm procent ceny léků i jejich úhrady z pojištění.

Navážu na Julínkův tým 

Heger již dříve řekl, že naváže na to, co vytvořil v sedmi reformních zákonech tým jeho předchůdce Tomáše Julínka (ODS). Na rozdíl od něj nechce vše od základu a naráz otočit, ale bude systém měnit zvolna.

Nové zákony by měly začít platit od roku 2012. Reforma zahrne například zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách či o zdravotnické záchranné službě.

Podle ministra má reforma přispět k tomu, aby se peníze ve zdravotnictví lépe využily, což umožní dát více peněz do platů. Reformní opatření mají omezit korupci a zbrzdit příliv nových technologií a přístrojů, jimiž je prý české zdravotnictví nyní vybaveno dostatečně.

Prezident nejspíš Hegera podpoří

Ministra Hegera také v pátek přijme na Pražském hradě prezident Klaus. Podle informací HN budou tématem schůzky mimo jiné odchody lékařů z nemocnic, kteří žádají zvýšení platů. Heger ale už dříve řekl, že jejich požadavky splnit nelze. 

Vzhledem k novoročnímu projevu prezident nejspíš ministra v jeho postupu podpoří. "Výzvy, aby se v některých profesích organizovaně, kolektivně a hromadně odcházelo do ciziny, jsou něčím, s čím se nemůžeme smiřovat. Je to nepřijatelné vydírání," kritizoval odchody lékařů na začátku roku Klaus.

Zdravotní pojišťovny se nestarají dobře o blaho pacientů

Jedním z důležitých kroků ministerstva bude slučování zdravotních pojišťoven. "Musí se upravit zákon, který to dosud neumožňoval. Sloučením pojišťoven se zamezí finančním únikům," řekl Heger, který chce zároveň úpravit pravomoci a odpovědnosti pojišťoven. "Pojišťovny se nechovají ideálně, nestarají se dobře o blaho pacientů a nejsou vedeny k zodpovědnosti za své kroky," řekl Heger.

Ministr zároveň počítá i s balíčkem dalších úsporných opatření. A ušetřené peníze chce nalít do kolonky mzdové prostředky. "Platy personálu ovlivňují ředitelé zdravotnických zařízení. A u těch, na které máme vliv, vydáme pokyn, aby jakékoliv ušetřené prostředky směřovaly právě do mezd," uvedl Heger.