V českých a moravských nemocnicích podalo v rámci akce lékařských odborů do neděle výpověď 3513. Postižených je 78 ze zhruba 200 nemocnic v ČR. Nejhorší je situace asi na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů. Celkem největší je počet výpovědí v Moravskoslezském kraji - 508. Vedle Vysočiny a Moravskoslezského kraje je vážná situace také ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámili zástupci Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL).

Podle nich ale počet výpovědí ještě o stovky vzroste, protože ohlášené výpovědi z některých pražských nemocnic ještě nedorazily do advokátní kanceláře, která vypovědi shromažďuje. Další lékaři prý ještě podání výpovědi zvažují.

Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou lékaři 1. března do práce. Hrozí, že se budou uzavírat některá oddělení, možná i celé nemocnice, a péče se omezí na akutní.

Zástupci odborářů také varovali před zkreslením statistik, podle nich se sice mluví o tom, že v českých nemocnicích pracuje zhruba 16 tisíc lékařů, ale reálně prý může jít jen zhruba o 12 tisíc lékařů, protože statistiky počítají i s částečnými úvazky.

Lékaři chtějí odejít za lepšími platy do ciziny nebo si otevřít soukromou ambulanci. Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu bez služeb a přesčasů.

V cizině se plánovaný odchod lékařů zatím neprojevuje

Žádný zvýšený zájem českých lékařů o možnost působení v cizině se ale zatím v některých zemích Evropské unie neprojevuje. Nárůst žádostí nezaregistrovaly příslušné úřady v Německu, Rakousku ani ve Velké Británii, kam by zejména mohli někteří zdravotníci směřovat.

Lékařské komory v Bavorsku a v Sasku, sousedních spolkových zemích, kde čeští zdravotníci mířící do Německa praktikují nejčastěji, ČTK sdělily, že se jejich dosavadní přírůstek nevymyká normálu. Stejná situace je i v Bádensku-Württembersku, spolkové zemi s třetím největším počtem českých doktorů.

Zvýšený zájem českých lékařů se neprojevil ani v Rakousku. "Dotazy od českých lékařů a lékařek máme pořád. Důvodem je prostě blízkost a sousedství obou zemí. Nemyslím si ale, že by jich teď bylo nějak víc než jindy," řekla ČTK Nathalie Holzerová z mezinárodní kanceláře Rakouské lékařské komory, která poskytuje rady a pomoc doktorům z EU i jiných zemí.

Změny v počtu schválených žádostí českých lékařů o vykonávání praxe v Británii nezaznamenal v posledních týdnech ani registr britských lékařů. Během prosince byly zatím schváleny žádosti čtyř českých lékařů, v listopadu sedm a v říjnu také čtyři.

Nicméně vyřízení žádosti o působení v Británii pro lékaře ze zemí EU trvá v průměru čtyři až osm týdnů (maximálně tři měsíce), sdělil ČTK registr.

Podle posledních souhrnných statistik bylo v listopadu v Británii 884 lékařů z ČR, zatímco před rokem jich bylo 782.