Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve středu v "tří- až pětiminutovém hovoru" informoval premiéra Petra Nečase (ODS) o výsledcích víkendového sjezdu České lékařské komory (ČLK). Nečas tak popsal jejich rozhovor s tím, že je na Hegerovi, jaké kroky ve zdravotnické oblasti připraví.

Heger označil situaci za vážnou. Práci nemocnic by podle něj mohlo narušit to, že z přibližně 16 000 nemocničních lékařů jich okolo 7000 plánuje dát do konce roku výpověď a pracovat v zahraničí či v soukromých praxích.

"Samozřejmě, že lékaři z ČR odcházeli a odcházejí nadále. To je přirozené, to se děje ve všech zemích kolem nás. Jde o důvody těchto odchodů," podotkl premiér. Podle něj je především potřeba pokračovat v reformních krocích, které jsou základem k získání prostředků i na platy lékařů a dalšího zdravotnického personálu. O potřebě reformy jej prý Heger nemusí ujišťovat, neboť je obsažena i v programovém prohlášení vlády.

Heger Radiožurnálu potvrdil, že s Nečasem mluvil o výpovědích nemocničních lékařů, kteří chtějí výrazně zvýšit platy. Premiérovi prý sdělil, že v současné době nevidí možnost, jak lékařům vyjít vstříc. Další jednání předpokládá v pátek na tripartitě, kde oba budou.

Nespokojenost lékařů v posledních týdnech rychle roste. Vedle nemocničních lékařů, kteří chtějí v odborové akci "Děkujeme, odcházíme" dát na konci roku hromadně výpověď, takže by 1. března v nemocnicích chyběly tisíce lékařů, jsou nespokojeni i lékaři v ambulancích.

Navržená úhradová vyhláška, podle které by měly platit zdravotní pojišťovny za léčení lékařům i nemocnicím příští rok, snižuje všem zhruba o dvě procenta příjmy. Je to poprvé za 20 let, dosud vždy příjmy od pojišťoven meziročně rostly. O připomínkách k úhradám ambulantní péče budou dnes jednat na ministerstvu zástupci Koalice soukromých lékařů.