Jak probíhal prodej brandýské nemocnice

Nemocnice za 7,8 milionu
Středočeský kraj pod vedením tehdejšího hejtmana za ODS Petra Bendla v roce 2007 prodal deset malých okresních nemocnic. Tu v Brandýse nad Labem koupila za 7,8 milionu korun firma PP Hospitals. K nemocnici patřily ještě pozemky, dva domy a poliklinika v Čelákovicích.

Mizí první část majetku
Firma PP Hospitals prodala polikliniku za tři miliony korun a dům na náměstí v Brandýse za 2,6 milionu. V roce 2008 pak společnost PP Hospitals spolu s nemocnicí a zbytkem majetku koupila společnost Medigroup Martina Vojtíška.

Zmizí i vila a pozemky
Martin Vojtíšek se zbavil zbývajícího majetku. Pozemky prodal městu Brandýs nad Labem za 38 milionů korun, druhý z domů za 5,8 milionu korun si ponechal.

Další majitel v řadě
V říjnu 2010 Vojtíšek prodal brandýskou nemocnici firmě Clear's Group. Dluhy nemocnice činí 75 milionů korun. Na začátku privatizace to však bylo 35 milionů korun.

Než šla nemocnice v Brandýsu nad Labem do soukromých rukou, měla pětatřicetimilionový dluh, ale vcelku fungující zdravotnické zázemí, pozemky za 38 milionů, polikliniku a dva lukrativní domy.

Nyní, tři roky poté, co Středočeský kraj prodal nemocnici firmě PP Hospitals, je výčet majetku o dost stručnější. Domy i pozemky jsou pryč, dluh se zvýšil na 75 milionů korun a nad budovou nemocnice visí zástavní právo. Soud již dokonce hrozí, že nemocnici zabaví.

Příběh ukazuje, jakou dohru má sporná privatizace středočeských nemocnic. Tu v roce 2007 prosadil tehdejší hejtman za ODS Petr Bendl. Do prodeje nabídl deset malých okresních nemocnic a pacientům sliboval, že se nemají čeho bát: soukromí vlastníci si přece hospodaření skvěle ohlídají.

Vyvedení majetku

V případě nemocnice v Brandýsu nad Labem to však dopadlo přesně naopak. Podnikateli Martinu Vojtíškovi se z nemocnice podařilo vyvést milionový majetek a zdvojnásobit její původní dluhy, aniž by jakkoliv zlepšil zdravotní péči.

Středočeský kraj brandýskou nemocnici prodal v roce 2007 za 7,8 milionu korun firmě PP Hospitals. Součástí byla nejen samotná nemocnice s vybavením, ale i další majetek popsaný v úvodu článku. Podezření, že šlo jen o zlomek skutečné ceny, však šetření protikorupční policie nepotvrdilo.

Vojtíšek se k nemocnici dostal v roce 2008, tedy rok po privatizaci. Prostřednictvím své firmy Medigroup se stal stoprocentním vlastníkem společnosti PP Hospitals.

Vilu si nechal

Už v té době viselo nad nemocnicí a stále ještě visí zástavní právo. Dřívější vlastníci stihli prodat také jeden ze dvou domů patřících k nemocnici, a to za 2,6 milionů korun. Zbavili se rovněž polikliniky v Čelákovicích, za niž získali tři miliony.

Vojtíšek se pak "postaral" o vyvedení zbývajícího majetku. Rozlehlé pozemky u nemocnice prodal městu Brandýs nad Labem za 38 milionů korun. A druhý, k nemocnici patřící dům - přesněji prvorepublikovou vilu za 5,8 milionu korun - si Vojtíšek jednoduše nechal.

Podle privatizační smlouvy přitom soukromý vlastník nesměl majetek nemocnice prodávat ani zastavovat, pokud k tomu neměl souhlas kraje. To však bez problémů vydal tehdejší ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš, který byl privatizací brandýské nemocnice pověřen (více v rozhovoru).

Před třemi týdny se Vojtíšek brandýské nemocnice zbavil definitivně. Prodal ji firmě Clear's Group podnikatele Petra Švikovského. Za kolik nemocnici od Vojtíška koupil, Švikovský sdělit nechce. S nemocnicí má však velké plány.

"Nemocnice je v dezolátním stavu, jak v ekonomickém, tak technickém. Přestavba nás bude stát nejméně sto milionů korun," říká Švikovský. Proč nemocnici v Brandýsu, zadluženou 75 miliony a navíc "očištěnou" od veškerého majetku, vůbec koupil? "Protože jsem se rozhodl dát ji dohromady a udělat z ní vzorové soukromé nestátní zařízení," říká Švikovský.

Původní vlastník mlčí

O ceně nemocnice, ale vlastně i o celé transakci nechce mluvit ani původní vlastník Martin Vojtíšek. "Myslím, že v tuto chvíli není potřeba se k tomu vyjadřovat," říká Vojtíšek na dotaz, za kolik brandýskou nemocnici prodal. Hovořit nechce ani o tom, co plánuje se zmíněnou prvorepublikovou vilou. "Myslím si, že je dost času a že se to dozvíte. Tak jo, mějte se hezky, nashledanou," pokládá Vojtíšek telefon.

K tomu, jak privatizace nemocnice v Brandýsu dopadla, se nechce vyjadřovat ani bývalý hejtman Petr Bendl (ODS). "V privatizaci jsme vybrali nejvyšší nabídku. Jak to nyní vypadá s jejich účetnictvím, to nevím a neumím to komentovat," říká stručně Bendl.