Zdravotní pojišťovny dostávají za zaměstnance měsíčně v průměru 2700 korun, podnikatelé platí necelých 1300 korun, osoby bez zdanitelných příjmů 1080 korun a stát dává za své pojištěnce 723 korun.
Stát platí za 58 procent lidí, kteří však čerpají 80 procent péče. Podíl plateb státu v celkových příjmech zdravotních pojišťoven tvoří jen 22 procent.
Zdravotnictvím proteče ročně 240 miliard korun. Mezi lety 2003 až 2007 stouply výdaje pojišťoven o 35 procent, spoluúčast pacientů o 123 procent. S ekonomickou krizí klesl výběr zdravotního pojištění, letos ještě pokrývají pojišťovny výpadek z rezerv.
Rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných uvažuje o navýšení plateb za zdravotnictví z 30 korun na 50 za recept a ze 60 na 100 korun za den v nemocnici.
Vyjednávač TOP 09 Vladimír Pavelka řekl, že zvýšení poplatků má pomoci zdravotnictví v době ekonomické krize. TOP 09 podle Pavelky nesouhlasí s tím, aby stát pro příští rok navýšil platby za své pojištěnce, jak navrhuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Zvýšení poplatků má podle Pavelky nahradit tyto peníze, podle návrhu Juráskové jde o víc než tři miliardy korun. O jejím požadavku bude v pondělí jednat vláda. Kabinet, který dnes podal demisi, už ale podle premiéra Jana Fischera nebude podnikat žádné důležité kroky.
Exministrovi zdravotnictví Tomáši Julínovi (ODS) se zdá navýšení poplatků zbytečné. "ODS tento návrh neodsouhlasila. V rámci K9 to bylo pouze řečeno, ale zatím jsme o tom nejednali. Budeme o tom vyjednávat, stejně jako chystáme i debatu o položce na receptu," řekl serveru iDnes.cz.
Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna návrh prosazují lékaři. Novinářům řekl, že členové expertní vyjednávací skupiny o poplatky svádí velký boj. Kapitola zdravotnictví podle něj bude nejsložitější ze všech částí programu. Zda budou pacienti platit víc, zřejmě rozhodne až politická dohoda na úrovni předsedů stran.
A je tu nový boj o poplatky
Julínek řekl, že nikdy nechtěl, aby poplatek "sloužil jako primitivní zdroj peněz pro zdravotnictví". "Proto není třeba jej zvyšovat na 50 korun. Ta částka se může zvýšit jen tehdy, pokud se sníží citlivost a poplatek ztratí svou regulační funkci, což se nestalo," dodal Julínek. Podle Pavelky ale peníze od pacientů odlehčí státu v době krize.
"To by od končící vlády nebylo dobré, stát by se tak zadlužil o další miliardy," konstatoval Pavelka k návrhu zvýšit odvody státu za jeho pojištěnce, tedy například důchodce, děti, studenty a nezaměstnané.
O návrhu expertního týmu, o kterém dnes informoval deník Právo budou jednat politické špičky koalice. Neshoda panuje podle Pavelky na tom, že Věci veřejné požadují zrušit platbu za položku na receptu. Platit by se podle tohoto návrhu mělo pouze za recept, a to 30 korun.
Experti podle Pavelky doporučují změnit pouze výši poplatků, ponechat doporučují stropy pro jejich placení. Kolik stát od pacientů tímto způsobem vybere, nedokáže Pavelka odhadnout, a to kvůli zkreslení, které způsobily kraje tím, že úhradu některých poplatků braly na sebe. "Změní se regulační efekt, rozhodně půjde korunkou ke korunce o miliardy," uvedl vyjednavač za TOP 09.
Jeho strana ve svém programu uvádí, že chce navyšovat spoluúčast pacientů, nejvýše ale o tři procenta ročně. Zvýšení poplatků se do této hranice podle Pavelky vejde, protože jde pouze o malou část toho, co pacienti celkově zaplatí například v lékárnách.
Jurásková upozorňuje, že bez zvýšení plateb státu za více než šest milionů státních pojištěnců, tedy dětí, důchodců či nezaměstnaných, se dostanou VZP a některé menší pojišťovny už v polovině roku 2011 do dluhů a nebudou mít dost peněz na zaplacení stejně kvalitní péče jako letos. Příští rok bude mít zdravotní pojištění schodek osm až deset miliard a kvůli tomu hrozí třeba odkládání plánovaných operací a omezování hrazení léků.
Na spory uvnitř rodící se koalice zareagoval úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Spolu s dalšími chystanými opatřeními by toto navýšení znamenalo vyšší výdaje českých občanů, zejména pak rodin s dětmi a seniorů, a to v době přetrvávající vysoké nezaměstnanosti a nejistého ekonomického oživení," uvedl v tiskové zprávě. Připomenul, že sociální demokraté předložili novelu zákona, která poplatky ruší. Doufá prý, že všechny strany, které chtěly zdravotnické poplatky před volbami zrušit, budou pro návrh hlasovat. Jmenoval VV. Ty ale v prosazují zrušení poplatků až po zavedení standardu a nadstandardu v péči.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist