O post senátora v obvodu Šumperk, který zahrnuje jesenický okres a část Šumperska, se bude za sociální demokraty příští rok na podzim ucházet někdejší předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček.

V sobotu o tom rozhodla okresní nominační konference strany v Loučné nad Desnou. ČTK to řekl krajský předseda ČSSD Jaroslav Vomáčka.

Vlček rezignoval na funkci předsedy sněmovny loni na jaře poté, co HN objevily spornou dotaci pro luxusní hotel v Harrachově. Jeho bývalému poradci Petru Vrtalovi totiž poslanci schválili 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum, peníze ale skončily v luxusním hotelu. Vlček měl poslance osobně přesvědčovat, aby dotaci schválili.

Vlček také splatil půjčku přes milion korun v hotovosti, což odporuje zákonu. "Předložil výsledky soudních řízení, kdy byl ze všech obvinění očištěn," uvedl Vomáčka.

Pro Vlčka hlasovalo 39 z 57 delegátů. "Na druhém místě skončil se 13 hlasy starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. O post se ucházela ještě Irena Jonová, další dva kandidáti se kandidatury vzdali," dodal Vomáčka.

Volební obvod v současné době v horní komoře Parlamentu ČR zastupuje Adolf Jílek (TOP 09). Podle jeho stranické kolegyně a poslankyně Jitky Chalánkové ale Jílek znovu kandidovat nebude.

Oficiálně jeho případného nástupce strana ještě nesdělila. Jasněji už má ODS, která za horkého favorita na kandidáta považuje místostarostu Jeseníku Petra Procházku.

O post se zřejmě bude ucházet i starosta Šumperka Zdeněk Brož (Nezávislá volba), kterého navrhují lidovci. Pro kandidáta ale chtějí získat podporu větší koalice. Komunisté budou o svém kandidátovi rozhodovat zřejmě na jaře.

Před pěti lety se o senátora v obvodu ucházelo pět kandidátů. Ve druhém kole porazil Adolf Jílek (tehdy za KDU-ČSL) občanského demokrata Zdeňka Zerzáně.

V Olomouckém kraji se v příštím roce konají senátní volby také v obvodu Prostějov. Kandidáta ČSSD schválí na okresní nominační konferenci 3. prosince.