O post senátora v obvodu Šumperk, který zahrnuje jesenický okres a část Šumperska, se bude za sociální demokraty příští rok na podzim ucházet někdejší předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček.

V sobotu o tom rozhodla okresní nominační konference strany v Loučné nad Desnou. ČTK to řekl krajský předseda ČSSD Jaroslav Vomáčka.

Vlček rezignoval na funkci předsedy sněmovny loni na jaře poté, co HN objevily spornou dotaci pro luxusní hotel v Harrachově. Jeho bývalému poradci Petru Vrtalovi totiž poslanci schválili 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum, peníze ale skončily v luxusním hotelu. Vlček měl poslance osobně přesvědčovat, aby dotaci schválili.

Vlček také splatil půjčku přes milion korun v hotovosti, což odporuje zákonu. "Předložil výsledky soudních řízení, kdy byl ze všech obvinění očištěn," uvedl Vomáčka.

Pro Vlčka hlasovalo 39 z 57 delegátů. "Na druhém místě skončil se 13 hlasy starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. O post se ucházela ještě Irena Jonová, další dva kandidáti se kandidatury vzdali," dodal Vomáčka.

Volební obvod v současné době v horní komoře Parlamentu ČR zastupuje Adolf Jílek (TOP 09). Podle jeho stranické kolegyně a poslankyně Jitky Chalánkové ale Jílek znovu kandidovat nebude.

Oficiálně jeho případného nástupce strana ještě nesdělila. Jasněji už má ODS, která za horkého favorita na kandidáta považuje místostarostu Jeseníku Petra Procházku.

O post se zřejmě bude ucházet i starosta Šumperka Zdeněk Brož (Nezávislá volba), kterého navrhují lidovci. Pro kandidáta ale chtějí získat podporu větší koalice. Komunisté budou o svém kandidátovi rozhodovat zřejmě na jaře.

Před pěti lety se o senátora v obvodu ucházelo pět kandidátů. Ve druhém kole porazil Adolf Jílek (tehdy za KDU-ČSL) občanského demokrata Zdeňka Zerzáně.

V Olomouckém kraji se v příštím roce konají senátní volby také v obvodu Prostějov. Kandidáta ČSSD schválí na okresní nominační konferenci 3. prosince.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist