V neděli večer se student Filip Murár dozví, jestli si bude balit věci a stěhovat se do jedné z nejprestižnějších škol na světě, do Cambridge.

Zatím se dostal do užšího výběru. Díky své eseji věnované vzdělání. Podivoval se v ní nad tím, jak je možné, že se malé děti učí rády, ale čím je člověk starší učení ho přestává bavit. "Ideální koncept školy jsem ale nenašel," říká mladík.

Teď ještě musí uspět ve finálovém výběru. Do něho se probojovalo třicet studentů. Vítěz dostane stipendium od Nadace Zdeňka Bakaly, která mimo jiné podporuje talentované jednotlivce při studiu v zahraničí.

Finančník Zdeněk Bakala svoji nadaci založil v roce 2007. Bakala ovládá i vydavatelství Economia, pod které patří Hospodářské noviny a IHNED.cz.

Jakou školu a obor byste rád studoval?

Mým hlavním zájmem je matematika a fyzika. Žádám o stipendium na studium v Cambridge, kde chci studovat obor přírodní vědy. Na Cambridge je to velmi široký obor, který pojímá vědy o přírodě, matematiku, fyziku. V rámci mezioborových předmětů bych rád studoval psychologii.

Proč právě psychologii? To je spíš humanitní obor...

My to automatiky řadíme mezi humanitní obory, ale myslím, že psychologie svým způsobem s fyzikou souvisí. Fyzika je touha pochopit svět, vesmír a jeho zákony. Psychologie zase zkoumá, jak funguje člověk – jeho mozek, proč se chováme tak, jak se chováme. Také jde o pochopení systému, ale ne toho, který nás obklopuje, ale toho, který je v nás.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se