Už jednou musela Česká republika napravovat chyby při čerpání peněz pro školství. Evropská komise jí ale nápravu hodila na hlavu. Podle komise v zemi stále přetrvávají závažné chyby v kontrole, jak se s evropskými penězi hospodaří.

"Komise se rozhodla 25. července pozastavit platby v operačním programu Vzdělávání a konkurenceschopnost. Toto rozhodnutí je založeno na výsledcích komisního auditu z října 2011 a na analýze odpovědi českých národních orgánů a správu z tohoto auditu," stojí v oficiálním vyjádření Evropské komise.

Proto teď Brusel odmítl uvolnit peníze pro české školství. Informaci jako první uvedl Český rozhlas. Pracovníci Zastoupení Evropské komise v České republice pro server IHNED tuto informaci potvrdili.

"Již pět měsíců čekáme na oficiální verzi auditu od Evropské komise, tu obdržíme až v těchto dnech. Je nutné zdůraznit, že aktuální situace se nijak nedotýká příjemců dotací a po vypořádání připomínek od Komise očekáváme obnovení plateb," uvedl v prohlášení náměstek ministra školství pro evropské záležitosti Michal Zaorálek.

V oficiálním vyjádření Bruselu stojí, že pokud ministerstvo nezvládne opravit chyby, mohlo by přijít o celý balík peněz z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Školství by tak podle zprávy Evropské komise mohlo přijít až o 50 miliard korun. Na nápravu má úřad dva měsíce. Proti tomu, že by školství přišlo o celou sumu peněz však ministerstvo vyvrací.

"Na základě předběžné auditní zprávy nedojde ke ztrátě celé alokace v operačním programu," uvedlo ministerstvo školství v tiskové zprávě.

Evropská komise si ale nechává možnost, že i když Česko vše napraví, peníze nepřitečou. "Komise se nicméně může rozhodnout, že částečně nebo i zcela zruší příspěvky Evropské unie," je napsáno ve zprávě.

Evropská komise pozastavila proplácení peněz u sedmi operačních programů na jaře. Důvodem bylo zjištění systémových chyb.

Nečasův kabinet pak spolu s komisí připravil harmonogram kroků a opatření potřebných pro odstranění nedostatků a tím i pro obnovu plateb do Česka. Tehdejší ministr školství Josef Dobeš už nestihl zajistit nápravu, protože z funkce odešel.