Počet nových učňů klesl během posledních deseti let o více než třetinu a podle podnikatelů nebývají absolventi dostatečně připraveni na reálný byznys.
Stát to chce změnit. Plánuje proto posílat učně do firem, kde by získali potřebnou praxi.
„Ideálem je duální vzdělávání, které dobře funguje v Německu a Rakousku. Zjednodušeně řečeno by to znamenalo: teorie na školách, praxe ve firmách,“ vysvětluje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček, který je jedním z tvůrců projektu.
„Plánujeme, že se ve všech krajích vyberou dvě firmy a dvě školy, které se zapojí do pilotního projektu a budou spolupracovat,“ dodává. Učni by do firem mohli začít chodit už letos na podzim.
Firmy by si tak mohly vychovávat nové pracovníky. Počítá se i s tím, že podnikatelé budou pomáhat školám finančně. Například při náboru ke studiu. Část těchto nákladů by si mohly firmy odepsat z daní. Hospodářská komora za to lobbuje u ministerstva financí.
Ministerstvo financí už připravilo daňovou uznatelnost podpory středního odborného školství.
„V souvislosti se změnou zákona o daních z příjmů se zvýší možnost odpočtu poskytnutých darů od základu daně právnických osob například i do této oblasti, a to z pěti na deset procent,“ prozrazuje tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Hospodářská komora připravuje návrh změny osnov na základních školách. „Konkrétně o tom zatím mluvit nechceme,“ říká prezident komory Petr Kužel. Dalším plánem je oddělení funkce kariérních a výchovných poradců. Ti kariérní by měli získat více času na zjišťování aktuální situace na místním trhu práce.
Více informací najdete ve středečních Hospodářských novinách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist